1 dakikada şarj olabilen batarya üretildi!

Akıllı telefonların en büyük sorunlarından biri olan şarj ömrü için 1 dakikada şarj olabilen batarya üretildi. Stanford Üniversitesi’nden kimya profesörü Dai Hongjie önderliğinde yapılan çalışmalarda alüminyum malzemeden üretilmiş iyon piller kullanıldı. Daha önce bu pille yapılan birçok deneme bulunuyor. Ancak şu ana kadar başarılı bir sonuç alınamamıştı.

Stanford Üniversitesi’ndeki ekip ise tesadüfen yaptıkları bir keşifte pilin 1 dakikada dolabileceğini buldu. Bu keşifteki en büyük rolü ise ‘Grafit’ adındaki materyalin oynadığını da paylaşalım. Ayrıca geliştirilen bu piller ise 7 bin 500 kez şarj olabiliyor.

Alüminyum, lityumdan daha ucuz bir madde. Güvenlik konusundan da başarılı olan alüminyum piller darbe aldığında dahi patlamıyor.

Esneyen telefonların ilk habercisi

Henüz tamamen esneyebilen cihazlar üretilemiyor. Bunun en büyük nedeni ise pil olarak gösteriliyor. Alüminyum iyon pillerin esnek yapısı, pilin hiçbir zarar görmeden eğilebilmesini sağlıyor. Bu da söz konusu teknolojinin ileride tamamen esneyebilen cihazların önünü açacağını gösteriyor.

Ancak alüminyum iyon pillerin gücü henüz akıllı telefonları çalıştırmaya yetmiyor. Paylaşılan bilgilerde yeni teknolojinin sadece kalem pil kadar güç üretebiliyor. Başkan bir deyişle şarj sorununun bittiği akıllı telefonlar için biraz daha beklemek gerekecek.

Yeni batarya teknolojisinin detaylarını aşağıda izleyebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın