15 yaşında dünyanın şapka çıkardığı 8 insan yavrusu

Teknoloji dünyasındaki başarılı girişimlerin açık bir reçetesi yok, hele yaşı hiç yok. En son örneği ise 15 yaşına girerken, 3. teknoloji girişimi ile dünya devlerinin CEO’larına sunumlar yapan Jordan Casey. Ama Casey yalnız değil. Onun gibi onlarca örnek var. İşte en çok dikkat çeken 8’i….

1 – Jordan Casey

Jordancasey

2000 yılında doğan İrlandalı Jordan Casey, henüz 9 yaşındayken Flash üzerinden oyunlar geliştirmeye başladı ve 12 yaşında ilk App Store oyunu ‘Alien Ball Vs Humans’ı satışa sunarak, şirketi Casey Games’i kurdu. Ardından öğretmenlere yönelik olarak Teachware şirketini kuran Casey, 15 yaşına bastığında 3. girişimi olan organizasyon düzenlemeyi ve katılımı kolaylaştırmayı hedefleyen Eventzy’i hayata geçirdi. Dünyanın dört bir yanında konferanslara katılıp, LinkedIn, Amazon, PayPal gibi şirketlerin CEO’larına deneyimlerini aktaran Casey, en iyi fikirlerini anneannesinin evinin arka bahçesinde top oynarken bulduğunu söylüyor.

2 – Sean Belnick

seanbelnick

2001 yılında 15 yaşına girerken, 500 dolarlık sermayesiyle online ofis sandalyeleri satan e-ticaret girişimi BizChair’i kuran Sean Belnick, zamanla mobilya işine yoğunlaştı. 250 binden fazla ürünün online satışını yapan Belnick’in şirketi 75 çalışanı olan bir büyüklüğe erişti. henüz 20 yaşındayken 25 milyon dolarlık kişisel servete ulaşan Belnick’in bu serveti 22 yaşına geldiğinde ise 42 milyon doları aştı.

3 – Nick D’Aloisio

Nick D'Aloisio

1997 doğumlu olan İngiltere’de yaşayan lise öğrencisi Nick D’Aloisio, henüz 9 yaşındayken kendi kendine animasyon yazılımı yapmayı öğrendi. D’Aloisio, 15 yaşında yazmaya başladığı cep telefonu uygulaması Summly ile 1.5 milyon dolarlık yatırım çekmesinin ardından, uygulamayı 17 yaşındayken internet devi Yahoo’ya yaklaşık 30 milyon dolara sattı. Popüler medya kuruluşlarının haberlerini akıllı telefon kullanıcıları için geliştirdiği uygulama üzerinden özetleyen Summly ile milyon dolarlar kazanan D’Aloisio, satışın ardından “Ayakkabıları seviyorum. Muhtemelen yeni bir çift Nike ayakkabı alacağım” demişti.

4 – Catherine Cook & David Cook

Catherine Cook & David Cook

Henüz 15 yaşlarındayken, okul yıllığındaki resimlerini beğenmeyince online arkadaşlık ağı MyYearBook.com’u kurmaya karar veren iki kardeş olan Catherine ve David Cook, ilk reklamlarını da özel olarak tasarladıkları t-shirt’leri kardeşiyle birlikte okulda  giyerek yapmışlar. Ailelerinden aldıkları 250 bin dolarlık destekle MyYearBook.com’u geliştiren iki kardeş, şu anda günlük 20 bin yeni hesabın açıldığı, toplam 2 milyonluk kullanıcı sayısını aşan ve değeri 10 milyon doları bulan bir şirketi yönetiyorlar.

5 – Ashley Qualls

Ashley Qualls

15 yaşındayken, MySpace temaları ve HTML dersleri vermek için önceleri bir hobi olarak başlattığı WhateverLife.com’un kurucu olan Ashley Qualls, şu anda 20 yaşında. Kısa sürede popüler hale gelen WhateverLife ise aylık 7 milyon tekil ziyaretçiye ve 60 milyonluk sayfa görüntüleme sayısına ulaştı. Ashley Qualls’ın bu girişimi sayesinde yıllık 1 milyon dolarlık bir gelir elde ediyor.

6 – Adam Horwitz

adamhorwitz

14 yaşının son günlerinde gayet iddalı bir hedefle “20 yaşına geldiğinde en az bir milyon dolarım olacak” diyen Adam Horwitz, bu hedefe ilk girişimi olan mobil pazarlama eğitim platformu “Mobile Monopoly” ile ulaştı. Bu siteyle insanlara online olarak “Mobil pazarlama ile nasıl para kazanılır?” eğitimleri veren Adam, 20 yaşına geldiğinde  yıllık 1 milyon doların üzerinde kazanarak (kendisi en az 6 haneli diyor) bu iddialı hedefine ulaştı.

7 – Anshul Samar

Anshul Samar

15 yaşındayken oyunlaştırma ile eğitimi birleştiren Elementeo girişimine imza atan Samar, “Eğitime eğlence aşılamak istedim. Çocuklar artık geliştirdiğim iskâmbil oyunuyla, kimyada bilinen bütün elementler ve özelliklerini içinde barındıran Periyodik Cetvel’i rahatlıkla öğrenebilecek” diyor. Şirketinin ilk yılında yıllık 1 milyon dolarlık gelire ulaşan Samar, şu anda ne kadar kazandığını sır gibi saklıyor.

8 –  Brooke Martin

BrookeMartin

Dünyanın en büyük kitlesel fonlama sitesi KickStarter’dan yatırım almayı başarabilen 15 yaşındaki Brooke Martin’in girişimi tamamen hayvan sevgisine dayanıyor. Martin’in geliştirdiği iCPooch evdeki köpeğinizle onlien video görüşmesi yapabilmenizi sağlayan bir cihaz. iOS ve Android işletim sistemli mobil cihazlarınız üzerinden dünyanın nereseinde olursanız olun, köpeğinize ulaşabildiğiniz cihazla uzaktan evcil hayvanınızı beslemeniz de mümkün. iCPooch, KickStarter üzerinden 292 finansörle 30 bin dolarlık desteği toplayıp, hedefini aşmış.

Bonus: Bu da bizden olsun…

Yurtdışındaki örnekler uzayıp, gider… Yurtiçine geldiğimizde ise moral bozmak veya aşağılık kompleksine girmek için bu bonusu koymadık ama bizde “15 yaşında da…” denilince, ilk akla geleni de atlamak istemedik…


Yorumlar

yorum

1 comment

Bir Cevap Yazın