2014 yılının tarihe gömdüğü 9 teknolojik ürün

Geride bırakmaya hazırlandığımız 2014 yılı pek çok teknolojik yeniliği de beraberinde getirdi. Ancak bağımlısı olduğumuz bir çok ürün veya hizmet de tarih oldu. İşte iPod Classic’ten, Messenger’a, Windows XP’den, Justin.tv’ye artık hayatımızda olmayan 9 teknolojik ürün….

1 – iPod Classic

ipod-classic

Apple’ın iPhone 6 modelleri ve akıllı saati Apple Watch’u tanıtığı Eylül 2014’teki etkinliği, iPod sevenler için de bir devrin sonu oldu. Apple CEO’su Tim Cook’un artık iPod Classic üretmek için gerekli parçaları bulamadıkları, bu parçaları üretmek için de harcayacakları çabaya değmeyeceğini çünkü iPod Classic’e olan talebin bir hayli düşük olduğunu belirtmesiyle iPod Classic dönemi de kapandı. Apple, ilki 2007 yılında piyasaya sürülen müzik çaları iPod Classic’i artık üretmeyeceğini resmen açıkladı. iPod Touch’un geleceği ise belirsiz.

2 – MSN Messenger

msnmessenger

Microsoft’un anlık mesajlaşma hizmetlerini, 2011 yılında 8.5 milyar dolara satın aldığı Skype üzerinden verme stratejisi, bir devrin de sonunu getirdi. Sadece Türkiye’de değil tüm dünyadaki kullanıcıları, “chat” ile tanıştıran Microsoft’un MSN Messenger’ı, 31 Ekim 2014 tarihi itibariyle resmen tarih oldu. 1999 yılında hayatımıza giren ve 2006 yılında Windows Live Messenger adıyla varlığını devam ettiren Messenger’ın aylık aktif 300 milyonu geçen kullanıcısı bulunuyordu.

3 – Orkut

orkut

2004 yılında Orkut Büyükökten adlı Türk mühendis tarafından Google bünyesinde kurulan sosyal arkadaşlık sitesi Orkut da bu yılın aramızdan ayrılanlar arasında. Brezilya başta olmak üzere toplam 15 milyon kullanıcısı bulunan Orkut, Google tarafından yapılan açıklamayla 30 Eylül 2014 tarihinde resmen kapandı. Google’ın Orkut’u kapatmasında sosyal ağı Google+’ı daha popüler hale getirme stratejisi belirleyici oldu.

4 – Flappy Bird

Flappy Bird

Aslında tam bir başarı hikayesi olan mobil oyun Flappy Bird, Mart 2013’te piyasaya sürüldü. iOS ve Android mobil cihazlar için geliştirilen oyun, kısa sürede dünya çapında bağımlılık yaratarak, en çok indirilen oyunlar listesinde zirveye yükseldi. Oyunun Vietnamlı geliştiricisi Dong Nguyen’in attığı “Flappy Bird kullanıcılarından özür diliyorum. Dünyanın ve medyanın oyuna gösterdiği dikkate katlanamıyorum” tweet’inin ardından oyun, 9 Şubat 2014’te uygulama mağazalarından kaldırıldı.

5 – Windows XP

Windows XP

Microsoft’un 25 Ekim 2001 tarihinde kullanıma sunduğu işletim sistemi Windows XP’ye verilen destek 8 Nisan 2014’te son buldu. 13 yıllık tarihinde 400 milyonluk  satış rakamını geçen Microsoft’un Windows XP işletim sistemi, dünya çapında 1.5 milyar adet bilgisayarın (işletim ssitemi pazarında halen yüzde 30’a yakın payı olan) da temel işletim sistemi olmuştu. Microsoft’un “Windows 7 veya Windows 8’e geçiş yapın” uyarısıyla artık destek vermediği XP, bankaların ATM’lerine de yerleşmişti.

6 – Facebook Poke

Facebook Poke

Snapchat’e verdiği 3 milyar dolarlık satın alma teklifi geri çevrilen Facebook’un kullanıcılarına sunduğu 10 saniye sonunda silinen mesaj uygulaması Poke, nam-ı diğer “Dürt” uygulaması, beklenen ilgiyi göremedi. Uygulamanın kullanım istatistiklerini hiç yayınlamayan Facebook, Poke uygulamasını bu yılın mayıs ayında sessiz sedasız yayından kaldırdı.

7 – Justin.tv

Justin

İnternet üzerinden canlı yayın yapan Justin.tv, 5 Ağustos 2014’te resmen kapandı. Türkiye’de süper lig maçlarının “illegal” yöntemlerle yayınlandığı için sık sık Digiturk ile davalık olan Justin.tv, Twitch Interactive’in bir hizmetiydi. Google’ın Twitch’i satın alacağını duyurmasının ardından şirket, Twitch üzerinden canlı oyun oynatmaya odaklanacağını ve bu yüzden de artık Justin.tv servisini kapatacağını açıkladı.

8 – Nokia X

Nokia-X

Microsoft’un yeni CEO’su Satya Nadella’nın işbaşı yaptığı 2014 yılı, şirket için çoğu projenin rafa kalktığı ve 18 bin kişi için işten çıkarılma kararı alındığı bir yıl oldu. İskandinav mobil cihaz üreticisi Nokia’yı bünyesine katan Microsoft, bu kapsamda, Android işletim sistemli Nokia X modellerinin de artık üretilmeyeceğini duyurdu. Android yerine Windows ile devam etme kararı alan şirketin Şubat 2014’te tanıttığı Nokia X, sadece 5 ay sonra Temmuz 2014’te raftan çıkarıldı.

9 – Macworld

Macworld

1983 yılında ilk sayısı çıkan ve 2013 yılının ağustos ayında basılı versiyonu tarih olan PC World dergisinin ardından 2014 yılı rakibi Macworld’ün ölüm yılı oldu. 1984 yılında yayın hayatına başlayan Macworld de rakibi gibi 30. yılında tarihe karıştı. Eylül 2014’te Apple’ın yeni ürünleri iPhone 6, iPhone 6 Plus ve Watch ile heyecanlanan Apple tutkunları, aynı ay, Macworld’ün de son sayısına dokundu.

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın