Teknoloji dünyasında 2014 yılının en büyük 9 fiyaskosu

Her teknoloji ürünü başarılı olacak diye bir kural yok. Her gün onlarca  yeni ürün ve hizmetin tanıtıldığı bu dünyada, bazıları var ki milyonların hayal kırıklığıyla yılı kapatmaya hazırlanıyor. Üstelik bunlar arasında Google’dan Facebook’a, Twitter’dan Microsoft ve Samsung’a kadar niceleri var. 2014 yılı içinde teknoloji dünyasının en büyük 9 ‘fiyasko’sunu inceledik.

1 – Nereden girdim, bu akıllı telefon işine!

amazonfire phone

E-ticaret devi Amazon’un kurucusu ce CEO’su Jeff Bezos, başarılı girişimleriyle son 20 yıla damgasını vurmuş bir isim. Ama akıllı telefon dünyasına geç adım atması ona, bu yılın en büyük hayal kırıklığını yaşattı. Amazon 3D ekran ile ürün tarayıp, satın alma gibi özellikleri bulunan Amazon Fire Phone ile akıllı telefon dünyasına bu yıl adım attı. Ancak şirketin stoklarında hala 170 milyon dolarlık satılmayan ürün bekliyor. Şirket, iPhone’a rakip fiyatıyla istediği satış grafiğini yakalamayadığı bu telefonları, 2014’te daha çok  sosyal yardım amaçlı kampanyalara bağış olarak sundu.

 

2 – Biz şekerleriyle oynadık, acıyı yatırımcı tattı

king

Candy Crush oyunu ile mobil dünyada bağımlılık yaratan King Digital, bu yılın mart ayında büyük umutlarla New York Borsası’nda halka arz edildi. İlk dönem için kendisine 21-24 dolar arasında bir hisse fiyatı ve 7 milyar doların üzerinde bir piyasa değeri biçen şirkete, Candy Crush ‘gazı’ yetmedi. Hızla tepetaklak olan King’in Wall Street’i renklendiren halka azrı tam bir fiyaskoyla sonuçlandı ve şirketin hisse fiyatı 16.5 dolar, piyasa değeri ise 5.4 milyar dolara kadar geriledi.

 

3 – Facebook Slingshot mı? O da ne?

SlingShot

Dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook, bu yıl 3 yeni uygulamayı kullanıma açtı. Paper, Slingshot ve Rooms adlı bu hizmetlerin hiçbiri kullanıcılar tarafından rağbet görmedi. Facebook’un satın alma teklifini geri çeviren sosyal ağ Snapchat’e rakip olması beklenen ve Instagram, Vine, Snapchat karışımı olan fotoğraf paylaşım uygulaması Slingshot’in ne işe yaradığını hemen hemen kimse anlayamadı.

 

4 – Saatlerin akıllı ama o bilanço ne öyle!

Group_Gear-2_Gear-2-Neo1

Akıllı telefonlarda yakaladığı başarı grafiğini giyilebilir cihazlara akıllı saat ile taşımak isteyen Güney Koreli Samsung, 23 Şubat 2014’te Barselona’da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nde yeni akıllı saati Samsung Gear 2 ve Gear Fit aksesuarlarını çok iddialı bir şekilde tanıttı. Giyilebilir teknoloji, akıllı saat portföyünü 6 adede çıkaran şirketin finansal rakamlarına olumlu yansıyamadı. Şirketin bu yılın ilk 9 ayındaki kârı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 23 gerileyerek 17 milyar dolara indi.

 

5 – Tweet’ini atarım, hissesini satarım…

RT_twitter_jef_131227_16x9_992

Sosyal ağ Twitter, 2014 yılında borsaya adım attı. Ama hem takipçileri hem de yaıtırmcıları onu, borsa koridorlarında biraz yalnız bırakınca, Twitter hissesinin bu yılki düşüşü yüzde 85’leri buldu. Twitter, “2012 yılında Facebook da borsada çöktü” diyerek yoluna devam etse de, “Bizi rakamlar ilgilendirir” diyen hissedarlar, hem sosyal ağın yeni üye kazanımında zorlanmasını hem de gelir modelinin hala gelecek vaat etmekte zorlanmasını fiyatlamaya devam ettiler.

 

6 – Google Glass bile gözümüzden düştü

Google_Glass_89449

Giyilebilir teknoloji alanında çığır açması beklenen Google’ın akıllı gözlüğü Glass, 2014 yılını da geliştirilme aşamasında geçirdi. Sınırlı sayıda yazılımcı tarafından test edilmeye devam eden Google Glass, hala tüketicilerin gözüne giremedi. Google Glass’ın son tüketiciye yönelik uygulamalarını geliştiren yapımcılar birer birer projelerini rafa kaldırırken,  bu yıl önde gelen 16 uygulama geliştiricisinin 9’u Google Glass projelerinden, cihazın sınırlamaları ve son tüketicinin ilgisizliği nedenleriyle ayrıldı.

 

7 – Eyvah, yine o! Yeni iOS güncellemesi…

20140924ios801_bandaid

Apple’ın 24 Eylül 2014’te yayınladığı işletim sistemi güncellemesi iOS 8.0.1, kullanıcılar için deyim yerindeyse tam bir kabus oldu. iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modellerinde güncelleme sonrası oluşan telefonun çekmemesi ve Touch ID sorunları üzerine Apple, yeni güncellemesinin indirilme işlemini kapattı. Yüz binlerce iOS kullanıcısını saatlerce kilitleyen bu işletim sistemi, 2 saat sonra yayından kaldırıldı ve 25 Eylül 2014’te iOS 8.0.2 güncellemesiyle sorun giderildi.

 

8 – Bir daha çıplak resimlerimi iCloud’ta saklarsam…

screen-shot-2012-08-05-at-7-30-25-am

2014 yılının eylül ayının ilk günlerinde Apple’ın bulut depolama servisi iCloud, ‘hacker’ların saldırısına uğradı. Apple’ın ‘belgelerinizin güvenliği bize emanet’ diyerek sunduğu iCloud’un ‘hack’lenmesi en çok ünlülere zarar verdi. “Bulut” güvenliğini sorgulatan Apple’ın iCloud servisinin hacklenmesiyle aralarında Jennifer Lawrence, Avril Lavigne, Kim Kardashian, Rihanna, Kirsten Dunst ve Winona Ryder’ın da bulunduğu yaklaşık 100 Hollywood ünlüsünün ‘çıplak’ fotoğrafları da internette yayınlandı.

 

9 – O bilekliği takmayacaktın!

b15e5332-f13a-4fc4-a073-afa6179ea91d

Microsoft, 2014 yılının Ekim ayında akıllı bilekliği Microsoft Band’i tanıttı. Akıllı telefonlardaki gibi giyilebilir teknolojide trendi kaçırmak istemeyen Microsoft’un Band’i Windows’un yanısıra iOS ve Android platformunu da destekliyordu. Ancak yine de Microsoft Band, tam bir eleştiri yağmuruna tutuldu. Dünyanın önde gelen teknoloji guruları, “Suda kullanılamıyor”, “Batarya ömrü vasat”, “Kalp atış hızını tutarlı ölçmüyor”, “Bluetooth senkronizasyonu sorunlu” yorumlarından geri durmadı.

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın