GBA, 4 milyon TL yatırım yapmak için 10 girişim arıyor

2011 yılında kurulan İstanbul’un ilk melek yatırımcı organizasyonu Galata İş Melekleri (Galata Business Angels, GBA), 2016 yılında yaptıkları faaliyetleri ve 2017 hedeflerini açıkladı. 2016’da Galata İş Melekleri başvuru sayısı 500’ü aşarken, organizasyonun yatırım tutarı 3 milyon TL’yi buldu.

Girişimcilere rehberlik ederek iş fikirleri için finansman havuzu oluşturan ve girişimcilik ekosistemini hem yurtiçinde hem de yurtdışında yatırımcılarla birlikte büyütmeyi hedefleyen GBA’nın 2016 yılında yatırım yaptığı girişim sayısı 10 oldu.

GBA’nın bu girişimlere yaptığı yatırım miktarı ise 3 milyon TL’yi aştı. Melek yatırımcı ağı, bu yıl içerisinde toplam 525 girişimciden başvuru alırken bunların 272 girişimci ile de yüz yüze görüşmeler gerçekleştirdi.

Bünyesinde finanstan pazarlamaya, dijital reklamcılıktan gayrimenkule, teknolojiden mobile kadar birçok sektörden aralarında Nevzat Aydın, Melih Ödemiş, Emre Kurttepeli, Fatih İşbecer, Fırat İşbecer, Burak Divanlıoğlu, Ahu Serter, Zeynep Zorlu gibi değerli isimlerin olduğu 26 melek yatırımcı üyesi bulunan kuruluş, geçen yıllar içerisinde yatırımlarında özellikle SaaS, pazaryeri, FinTech ve mobil dikeylerinde faaliyet gösteren girişimlere ağırlık verdi.

2017 yılı hedeflerini açıkladı

GBA bu yıl ilk turda MutluBiEv, Radius, İyiSahne, UpLifers, Otsimo, Jetract girişimlerine; ikinci turda MutluBiEv, Kolay İK, Insider, Sinaps, Tailster girişimlerine; üçüncü turda ise MutluBiEv girişimine yatırım yaptı.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Galata İş Melekleri (GBA) Başkanı Emre Kurttepeli, “Hem dünya hem de ülkemiz açısından zorlu geçen 2016 yılında Türk girişimcilerine olan inancımızı hiç kaybetmedik. GBA olarak yaptığımız yatırımlar 3 milyon TL’yi geçti. 2017’de hedefimiz toplam 10 yeni girişime 4 milyon TL’lik yatırım yapmak” dedi.

GBA’nın bir sermaye girişimi değil, melek yatırımcılardan oluşan bir melek yatırım ağı olduğuna değinen Kurttepeli, “Sektörlerinde önde gelen bu melek yatırımcılarımız ile girişimlere maddi açıdan destek olurken aynı zamanda onlara satışlarını arttıracak bağlantılar sağlama ve reel sektörle aralarında iş ortaklıkları kurma konusunda da destek veriyoruz” diye konuştu.


Yorumlar

yorum

1 comment

  1. Pingback: GBA, 4 milyon TL Yatırım Yapmak İçin 10 Girişim Arıyor - Bilgitivi

Bir Cevap Yazın