2017 yılında FinTech’lerden neler bekleniyor?

Avrupa’nın en büyük ödeme şirketlerinden Wirecard’ın Türkiye CEO’su Alper Akcan, FinTech sisteminin geleceğin ödeme dünyasında daha da büyük değişimler yaratacağını söyledi. Akcan, ödeme sektöründe 2017 yılında FinTech girişimlerinin etkisiyle maliyetlerin düşmeye ve verimliliğin de artmaya devam edeceğinin altını çizdi.

Alper Akcan, “Fintech şirketleri, yıkıcı iş modelleri ile değil, yapıcı ve yaratıcı fikirleri ile hızlı ve çevik iş yapma sistemleri sayesinde kullanıcılara, üye işyerlerine, iş ortaklarına ve kamuya fayda yaratmaya devam edecek” dedi. 

Webrazzi Finansal Servisler 2016 etkinliğinde konuşmacı olarak yer alan Akcan; 2017’yi Beklerken Fintech’lerden Neler Beklemeliyiz?’ başlığıyla bir sunum gerçekleştirdi. Akcan sunumunda, FinTech şirketlerinin teknolojiyi kullanarak nasıl farklı ödeme alternatifleri sunduğunu ve üye işyerlerine, kullanıcılara ve iş ortaklarına faydalarını paylaştı.

Avrupa’da yeni ödeme araçları öne çıkıyor

Wirecard Türkiye CEO’su Alper Akcan’ın 2017 yılı için değerlendirmesi şöyle:

“FinTech sistemine üye bir işyeri, her şeyden önce yeni müşteriler için alternatif ödeme araçlarına sahip oluyor. Mobil ödeme, ön ödemeli kartlar ve mobil cüzdan uygulamalarını buna örnek gösterebiliriz. Diğer yandan, e-mail/SMS ödeme ve tek tuşla ödeme gibi yöntemler gibi hazır araçlarla alternatif ödeme yöntemleri de bu işyerlerinin kazandığı avantajlar arasında yer alıyor.

wirecard_logoYeni pazarlar için farklı ödeme araçlarına baktığımızda ise özellikle Avrupa’da en yaygın ödeme araçları olan SOFORT, iDEAL, EPS, eKonto, giropay gibi seçeneklerle karşılaşıyoruz. Hızlı ve kaliteli hizmetin yanı sıra, Fraud ve risk yönetim sistemleri de FinTech sisteminin sunduğu avantajlardan bazıları. Türkiye’den yurtdışına ürün satan kuruluşların sayısı hızla artıyor. Ancak yurtdışı piyasalara, o ülkenin ödeme sistemleri ile giriş yapmak son derece önemli.”


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın