23 yıllık Yahoo’nun adı ‘Altaba’ oluyor!

Yılların efsanesi Yahoo Altaba oluyor. İnternet devi Yahoo’nun adı Altaba olarak değişiyor. Geçen yılın  Temmuz ayında 4.8 milyar dolara Verizon’a satılması konusunda anlaşmaya varan Yahoo, süreçle ilgili olarak ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) bilgi verdi.

Buna göre satış işlemi sonrası Yahoo’nun kalan bölümü Altaba Inc. olarak yeniden yapılanacak. Yahoo CEO’su Marissa Mayer ve Yahoo’nun kurucu ortaklarından David Filo ve 3 direktör, Yahoo Yönetim Kurulu’ndaki görevlerinden ayrılacak.

SEC’e bildirilen dosyaya göre Verizon’un 4.8 milyar dolara satın alanacağı Yahoo’nun ana internet işinin ardından kurulacak olan Altaba şirketi,  Yahoo’nun Çinli e-ticaret devi Alibaba’daki yüzde 15’lik hissesi ve Yahoo Japonya’daki yüzde 35.5’lik hisseden oluşacak. 

Jerry Yang ve David Filo’nun Stanford’ta öğrenciyken 1994 yılında kurdukları arama motorunun ikonik adı “Yahoo” da anlaşma ile tarih olacak. Yahoo, bundan sonra yoluna “Altaba Inc.” adı ile devam edecek.

Mayer ve Filo yönetimden ayrılıyor

Şirketin bir yatırım şirketine dönüşümünü kolaylaştırmak için Yahoo CEO’su Marissa Mayer, Yahoo kurucu ortağı David Filo ve üç direktör yönetim kurulu üyeliklerinden istifa edecek. Bu ayrılıkların ardından Altaba’nın yönetim kurulu başkanı Eric Brandt olacak. Şirketin yeni direktörleri ise şu isimlerden oluşacak: Tor Braham, Eric Brandt, Catherine Friedman, Thomas McInerney, Jeffrey Smith.

Yahoo’dan SEC’e yapılan resmi açıklama, teknoloji dünyasında kafaları biraz karıştırdı. Son durumu şöyle özetlememiz mümkün: Yahoo’nun CEO’su Marissa Mayer, CEO’luk görevin devam edecek. Ancak Mayer, Mart 2017’de tamamlanması beklenen satın alma işleminin ardından şirketteki yönetim kurulu üyeliğinden ayrılacak.

Yahoo’nun Verizon’a satılmasının ardından, şirketin Verizon’a satılmayan bölümü “Altaba” adı altında yatırım şirketi olarak yeniden yapılandırılacak.  Verizon’a satılan Yahoo’nun ana internet işinde Yahoo adı yaşamaya devam edecek.

2016 yılını tarihin en büyük “hack”lenme skandalıyla geçiren ve 1 milyardan fazla kullanıcı bilgisini çaldıran Yahoo, satışın tamamlanması ve Altaba adı ile 23 yıllık tarihinde yeni bir sayfa açmaya hazırlanıyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın