BTK’nın hacker ordusuna 25 bin kişi başvuru yaptı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) ulusal siber olayların önlenmesi ve siber güvenliğin sağlanması amacıyla açtığı iş ilanına 25 bin başvuru geldi. Kurum, Ulusal Siber Olaylara Müdahele Merkezi (USOM) bünyesinde çalışacak olan Siber Güvenlik Uzmanı alımını yarışmayla gerçekleştirecek.

BTK’dan yapılan açıklamaya göre 25 bin başvuru arasından yarışma sonucunda belirlenecek yetkin kişilerle siber ordu oluşturulacak. BTK, siber güvenlik uzmanları ve gönüllü siber güvenlik ekiplerinden ‘beyaz şapkalı hacker ordusu’ oluşturacak.

Yapılan çağrı sonrası ortaöğretim çağındaki gençlerden 57 yaşındaki vatandaşa kadar her yaştan başvurular olduğunu vurgulayan BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, “11 Ocak 2017 tarihi itibariyle 25 bine yakın başvuru aldık. Başvuruların yüzde 22’si İstanbul, yüzde 12 Ankara, yüzde 4’ü ise İzmir’den geldi. Yaş olarak bakıldığında ise yüzde 84’ü 18 yaş üstü, yüzde 16’sı 18 yaş altı” dedi.

‘Siber Yıldız’ yarışması 20 Ocak’ta

Başvurular arasından üst düzey çalışabileceklerin tespit edilebilmesi için ise “Siber Yıldız” olarak adlandırılan bir yarışma yapılacak. BTK Başkanının “Capture the flag” yani “bayrağı yakala” sloganıyla duyurduğu yarışma 20 Ocak 2017’de başlayacak. 24 saat sürerek olan yarışma, 21 Ocak’ta sona erecek.

Mezuniyet şartı aranmayan yarışmaya dair tüm bilgilerin yer aldığı www.siberyildiz.com adresinden başvuru ve kayıt yapılabiliyor. Yarışmacı olmak isteyenler bireysel katılımcı olabildikleri gibi en fazla dört kişiden oluşan gruplar şeklinde de katılabilecekler. Katılım için cep telefonu ve e-posta onayından başka bir şart aranmıyor.

Dereceye girene Cumhuriyet Altını

USOM’un yarışmacılara tavsiyesi, yarışmaya hazırlanmak için sanal bir Kali işletim sisteminin hazır olması. Yarışmada USOM’un personel ihtiyacını karşılamanın hedeflenmesinin yani sıra dereceye girenlere farklı miktarlarda Cumhuriyet Altını hediye edilecek.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın