Köpeğinizin ismini güvenlik sorusu yapmayın!

Sosyal medyada kullanıcıların bıraktığı izler, dolandırıcıların tuzağına düşürüyor. Yapılan son araştırmalara göre, hackerların hedefinde öncelikli olarak sosyal medyayı aktif kullanan gençler var. İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, Facebook başta olmak üzere sosyal medya üzerinden ‘hack’lenen kurbanların yüzde 52’sinin 30 yaşın altında olduğu saptandı.

Sahtekârlıktan korunma şirketi Cifas, halkın, hükümet ve endüstrinin kimlik sahteciliği konusundaki bilinç eksikliği nedeniyle dolandırıcıların kişisel bilgelere ulaşmasını kolaylaştırdığını ve özellikle gençlerin sosyal medya üzerinden isim, doğum tarihi, adres ve banka bilgileri gibi kişisel bilgilerinin çalınmasına daha çok maruz kaldıklarını belirtiyor.

Telefonunuza aldığınız notlara dikkat edin

Bazen telefonunuzun not bölümüne hatırlamak için yazdığınız önemli bir bilgi, bazen bir görsel, bazen ise banka şifreniz hackerlar tarafından çalınıp size pahalıya mal olabiliyor. Yapılan son araştırmalar, 2015 yılında gerçekleşen çevrimiçi dolandırıcılıkların yüzde 86’sını kimlik dolandırıcılıklarının oluşturduğunu ve gençlerin büyük çoğunluğunun sosyal medya kurbanı olduğunu gözler önüne seriyor.

1473148941_Barbaros_Akkoyunlu__1_Global antivirüs yazılım kuruluşu Bitdefender’ın Türkiye distribütörlüğünü üstlenen Laykon Bilişim Genel Müdürü Barbaros Akkoyunlu, sosyal medya platformlarının artık bir çok özelimizi paylaştığımız bir alan haline geldiğine dikkat çekti.

Akkoyunlu, “Nereye gittiğimiz, ne yediğimiz, ne giydiğimiz, o hafta nerede olduğumuz veya geçen haftaya göre kaç km koşup, kaç kilo verdiğimize dair neredeyse tüm bilgiler artık herkesin ulaşabileceği bilgilerin arasında yer alıyor. Paylaştığımız bu tür bilgiler maalesef kötü niyetli kişilerin sistemlerdeki açıklardan faydalanmasına yardımcı olacak kilit bilgiler de veriyor olabilir” dedi.

Profilinizi kopyalayıp, dolandırıyorlar

1473148767_Hackerlar__n_Hedefi_30_Ya___Alt____2_Akkoyunlu, evimizde beslediğimiz köpeğimizin ismini fotoğrafıyla birlikte sosyal medyada paylaştıktan sonra e-posta şifremizin güvenlik sorusuna köpeğimizin ismini vermemiz yada her gün evimizde check-in yapıp ev adresimizi paylaştıktan sonra ertesi hafta yıllık izine çıktığımızı söylememiz ve evin boş olduğunu bildirmemiz gibi düşünmeden verdiğimiz bilgilerin ciddi sonuçlar doğurabileceğini vurguladı.

Son dönemde gündeme gelen bir dolandırma yönteminden de bahseden Akkoyunlu, “Sosyal medya profilinizi kopyalayarak arkadaşlarınızı sahte hesaba ekliyor ve kupon hediye etme vaadiyle cep telefonlarına bir mesaj gönderip kredi kartı veya cep telefonlarından para çekiyorlar” dedi.

Sosyal medyada güvenlik için ne yapmalı?

1473148820_Hackerlar__n_Hedefi_30_Ya___Alt____3_Akkoyunlu, sosyal medyada ‘hacker‘lara ve dolandırıcılık girişimlerine karşı güvende kalmaları için gençlere şu 5 tavsiyede bulundu:

1 – Sosyal medyada paylaştığınız resim, metin veya benzeri şeylerin sizin için çok özel bilgiler içermemesine dikkat edin. Paylaşacağınız fotoğraf, video vb. içeriklerde plaka, kimlik numarası, pasaport ve kredi kartı bilgilerinin gözükmediğinden emin olun.

 

2 – Sosyal medya platformlarınızı tanıdık olmayan kişilere tamamen açık durumda bırakmayın. Ayarlar bölümünden “Sadece Arkadaşlar” gibi seçeneklerini seçerek profilinize erişimi kısıtlayın. Paylaşımlarınızı sadece görmesini istediğiniz kişilerin gördüğünden emin olun. Lokasyon bilgilerinizi herkesle paylaşmayın.

 

3 – Herkesi arkadaşınız olarak eklemeyin. Arkadaşınız olsa bile size arkadaşlık isteği gönderen kişini gerçekten arkadaşınız olup olmadığını kontrol edin. Geçmişte eklediğiniz kişileri gözden geçirin. Aralarında başkaları tarafından ele geçirilmiş hesaplar olabilir.

 

4 – Arkadaşınızdan veya tanıdığınızdan gelen her mesaja inanmayın. “Twitter hesabınızın doğrulanması için bu linke tıklayın!”, “Seninle olan videomu paylaştım, izlemek için tıkla!” gibi mesajlara tereddütle yaklaşın.

 

5 – Gerçek olamayacak kadar cazip reklam ve kampanya tekliflerini araştırmadan, gerçekliğine emin olmadan tıklamayın. Bunun için bazen o reklamla ilgili konu başlığını Google’da aratarak önceden bu konu ile ilgili sorun yaşamış insanlar var mı diye kontrol edebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın