3D televizyonlar 7 yılda tarih oldu!

Her teknolojik yenilik başarılı olacak diye bir kural yok. Bunun son örneği ise 3D TV oldu. Tüketiciler 3D TV alınır mı? diye sora dursun, üreticiler bu alanı birer birer bıraktı. LG ve Sony’nin yaptığı son açıklamayla, küresel TV pazarında üç boyutlu (3D) TV üretimine devam etmeyi planlayan büyük üretici resmen kalmadı.

TV’lerinde 3D özelliğini destekleyen son iki büyük TV üreticisi olan LG ve Sony, 2017 yılı ile birlikte artık TV ürünlerinin hiç birinde (OLED TV’ler de dahil) 3D desteği olmayacağını duyurdu.

Vizio 2013 yılında, Samsung ise 2016 yılında 3D destekli TV modeli üretimine son vermişti. Diğer büyük TV üreticileri Sharp, TCL ve Hisense de CES 2017’de artık 3D’li TV sunmayacaklarını açıklamıştı. Sony ve LG’den gelen bu son kararla birlikte küresel TV pazarındaki en büyük oyuncular arasında 3D TV üreten marka da kalmamış oldu.

Her şey ‘Avatar’ ile başlamıştı ama…

Aslında üç boyutlu (3D) televizyon pazarının geçmişi oldukça  yeni sayılır. 2009 yılının Aralık ayında vizyona giren “Avatar” filminin hemen ardından 2010 yılı ile birlikte teknoloji üreticileri 3D TV üretimine ve pazarlamasına odaklanmıştı.

2012 yılında son tüketicilerin TV için harcadıkları paranın yaklaşık dörtte biri (yüzde 23) 3D TV’lere gitmişti. Ancak “televizyonun yeni standardı” sloganlarıyla sunulan 3D TV’nin yıldızı, deyim yerindeyse 7 yılda resmen söndü. TV üreticilerin 3D’den sonraki yeni odakları ise 4KHDR ve smart-TV.

Peki 3D TV’ler neden başarısız oldu? İşte öne çıkanlar nedenler:

  • 3D içeriklerin yetersizliği, 3D yayın yapan kanalların azlığı ve olanların da birer birer kapatması
  • 3D gözlüklerin rahatsız edici olması ve 3D içeriklerin göz yorgunluğa yol açması

Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın