Sadece 3D yazıcı ile sahip olabileceğiniz 13 şey

Üç boyutlu (3D) yazıcı teknolojisi sadece sanayide endüstriyel tasarım yapanların kullandığı bir yöntem olmaktan çoktan çıktı. Artık 1500 dolarlık cihazlarla evinizde yapamayacağınız şey yok gibi. Hatta paranız olsa bile alamayacağınız öyle şeyler var ki, 3D yazıcısı olan için bire tuşa basmak yeterli…

1 – Kendi kanonuzu kendiniz yapın

kanoson

Grass Roots Engineering tarafından 3D yazıcı ile üretilen (yazılan da diyebiliriz) bu kano, dekor veya süs için değil. Suda yüzebilen kano, 3D yazıcıdan çıkmış 28 parça plastik parçadan oluşuyor. 5.08 metre uzunluğunda ve 29 kilogram ağırlığındaki kanonun üretim maliyeti ise 500 dolar olmuş.

2 – İtalyan mutfağına taş çıkartın

pizzason

Barselona merkezli Natural Machines tarafından geliştirilen ve Foodini ismini taşıyan 3D yazıcı, tek başına İtalyan mutfağına kafa tutuyor. Astronotların uzay serüvenlerindeki gıda ihtiyaçlarını karşılamayı da hedefleyen yazıcı, gerçek malzemelerle pizza, makarna, burger, paste ve kurabiye yapıp, 1300 dolara evinize dünyanın şeflerini getiriyor.

3 – ‘Baloda ne giysem’ dersine son

elbiseson

3 boyutlu yazıcı ile gece elbisesi bile yapıldı. ABD’li ünlü modacı Dita Von Teese tarafından giyilen bu elbise, 3 bin parçadan üretilmiş. Yapımı 3 ay süren bu 3D ürünü ile vücut ölçülerinize bire bir uyacak elbiselere evinizden çıkmadan sahip olmanız mümkün. Tabi beklemeye tahammülünüz varsa…

4 – Bu parça, ‘Çok seviyorum bu adamı’ diyenlere gitsin

obamason

ABD’li araştırma kuruluşu Smithsonian Enstitüsü, ABD Başkanı Barack Obama’yı 3D yazıcı teknolojisiyle ayağınıza getiriyor. Dünyanın ilk 3D başkanı (Balmumu heykelleriyle ünlü Madame Tussauds müzelerindeki örnekleri saymazsak) olan Obama, bu teknolojiye verdiği desteği, “3D, sanayide devrim yaratacak” sözleriyle özetliyor.

5 – Charlie’nin Çikolata Fabrikası evinize gelsin

 

The-3D-printed-chocolate-factory_7_1

ABD’li çikolata devi Hershey, 3 boyutlu yazıcı kullanarak çikolata üretmek için 3D Systems adlı firmayla işbirliği yaptı. 2014’ün Ocak ayında ABD’de düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı’nın (CES) en dikkat çekici ürünlerinden biri olan bu teknolojiyle çikolatanın yanısıra vanilya, nane, elma, vişne ve kavun tatlarını içeren şekerler de yapılabiliyor.

6 – Çocuğunuzun hayal gücü, en sevdiği oyuncağı olsun

oyuncakson

Crayon Creatures, 3D teknoloji sayesinde size, çocuklarınızın çizdikleri resimleri elle tutulur hale getiriyor. Böylece çocuğunuzun hayal ettiği oyuncağı ona sunmak için mağaza mağaza dolaşmak yerine sadece 3D yazıcının ‘Başlat’ düğmesine basmanız yeterli oluyor.

7 – Soyu tükenen mamutlarları, salonunuza davet edin

mamutson

Smithsonian Digitization Project’in 3D yazıcı ile elde ettiği bu çıktı, size soyu tükenen mamutlarla tanıştırıyor. 3D teknolojiyle, 200 bin yıl önce Doğu Asya’da yaşadığı tahmin edilen bu mamutun yanısıra, plastikten yapılmış 200 parça kemikle, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük canlısı kabul edilen T-Rex’i de yazıcıdan çıkarmanız mümkün.

8  -Siz gidemiyorsanız, San Francisco ayağınızın altında

godzillason

Endüstriyel yazılım şirketi Autodesk ve tasarım ajansı Steelblue tarafından geliştirilen bu proje ile ABD’nin San Francisco şehrinin prototipini yapmak mümkün. 115 bloktan oluşan ve The Godzilla adı verilen proje, 3D teknolojisiyle neler yapılabileceğini göstermek için tasarlanmış ama tabi ki yazıcıdan çıkartılmamış.

9 – Bu yazıcıdan çıkanlar hayatımızı kurtarır

kalpson

Tıp ve biyoloji, 3D yazıcı ile yapılabileceklerin sınırlarını zorlayan alanların başında. ABD’li teknoloji yazılımı üreticisi Advanced Solutions’ın geliştirdiği 3D sistem, vücudumuzun organlarını ve dokularını yapay ortamda üretmeye odaklanmış. Hatta bu alanda Mimics Innovation adlı yazılımı kullanılarak oluşturulan 3D kalp, geçtiğimiz Ekim ayında New York’ta yeni doğan bir bebeğin hayatını kurtardı.

10 – Arkadaşlarınıza ‘kendinizi’ hediye edin

kendinizson

Dünyanın en büyük e-ticaret ağlarından Amazon da 3D’ye göz kırpanlardan. Şirketin internet sitesi üzerinden sunduğu 3D Yazıcı Mağazası ile 3 boyutlu olarak kendi biblolarınızı üretmeniz mümkün. Sisteme yüklediğiniz fotoğraf üzerinden karikatürize edilmiş biblonuzu elde etmenin size bedeli ise 30 dolar.

11 – Aylık taksit değil, toplam 5 bin dolara ev sahibi olun

evson

3D teknolojileri kullanan Çinli Winsun New Materials, sizi bu teknolojiyle ev sahibi yapıyor. Geri dönüştürülebilir malzemeleri kullanarak yapılan 3D yazıcıdan çıkmış bir evin maliyeti ise 5 bin dolar. 6.6x10x32 metrelik bir büyüklüğe sahip olan 3D yazıcıyla günde  250 metrekarelik 10 ev yapılabiliyor.

12 – Orkestranızı kendi müzik aletlerinizle kurun

müzikson

İsveç’in Malmö kentindeki Lund Üniversitesi’nden öğrenciler, bir müzik grubu oluşturmaya karar vermiş ancak müzik aletlerini biraz farklı bir yöntemle edinmiş. Grup, vurmalı çalgılarını, basını, elektro gitarını ve orgunu 3D yazıcıyla üretmiş. Dünyanın “İlk 3D Yazıcı Müzik Grubu”nun konserini aşağıdan izleyebilirsiniz.

13 – Sana kâğıttan uçak yaptım. Baaak….

ucakson

3D yazıcıyla yapılan birçok silah modeli var. Ancak bu örnek hem zararsız hem de eğlenceli. Kâğıttan yapılan uçaklara karşı büyük tutkusu olan Papierfliegerei adlı YouTube kullanıcısının 3D yazıcı teknolojisiyle geliştirdiği silah, otomatik olarak kâğıttan uçak yapıp, uçuruyor. Eğer siz de kâğıttan uçak yapmayı beceremeyenlerdenseniz, aşağıdaki video size ilham verebilir.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın