FinTech şirketi Wirecard, Türkiye’de ‘dijital içerik ve oyun’a odaklanacak

Avrupa’nın en büyük FinTech şirketlerinden Wirecard’ın Türkiye CEO’su Alper Akcan, İstanbul’da gerçekleştirilen toplantıyla FinTech sektörü ile Wirecard Türkiye özelinde, geçen yılı, gelecek dönemi değerlendirdi. 3PAY Mikro Ödeme markasının satın alınmasının ardından Wirecard Türkiye olarak yoluna devam eden şirket,

Türkiye’deki tüm GSM operatörlerinin mobil ödeme sistemlerindeki iş ortağı olan Mikro Ödeme/3PAY markasının, 2014 Kasım ayında Wirecard AG tarafından satın alınmasıyla Wirecard Türkiye adını aldığını hatırlatan Alper Akcan“Dijital içerik ve oyun pazarı, 2017’de ana odak alanlarımız arasında olacak” dedi.

Mastercard ve Visa iş ortağı olan Wirecard Türkiye’nin 2016 yılında BDDK’dan E-Para ve Ödeme lisansı aldığını belirten Wirecard Türkiye CEO’su Alper Akcan’ın toplantıda paylaştıklarından öne çıkanlar şunlar:

– 2009 yılında ilk mobil ödeme işlemini gerçekleştirmemizden bugüne dek bu kategoride pazar liderliğimiz sürüyor. Mobil Ödeme ile binlerce üye işyerine ulaştıktan sonra, kredi kartı ve ön ödemeli kartlar gibi diğer ödeme araçlarını da ürün portföyümüze kattık. Bu şekilde 3PAY markası da hayata geçti.

– 2016 bizim açımızdan önemli bir yıldı. E-para lisansını aldığımız, regülasyonun pazar tarafından öğrenildiği, operatörler ve bankalarla birlikte yakın çalıştığımız, bunun yanı sıra, FinTech kavramının da daha fazla öne çıktığı bir yıl oldu. Dijital içerik ve oyun pazarı, 2017’de de ana odak alanlarımız arasında olacak. Gıda sektöründeki harcamaların da internet ve mobil uygulamalar üzerinden yapılması, 2017’de üzerinde duracağımız noktalar arasında.

E-posta ve SMS ile ödeme

Sınır ötesi ticaret de çok önem verdiğimiz bir alan. FinTech’in geleceğinde, sınır ötesi ticaret özelindeki ödeme kolaylıkları önemli, bir yer tutuyor… 5 kıtada ödeme hizmeti sunan Wirecard olarak orta ve uzun vadedeki stratejimiz, Türkiye’ye alternatif ödeme yöntemlerini adapte etmek olacak.

Türkiye, kredi kartı penetrasyonunda Avrupa’da birinci. Türkiye’de, Avrupa’da pek yaygın olmayan taksitli ödeme sıkça kullanılıyor. Türkiye’de yapılan işlemlerin ve e-ticaretin çok büyük bir kısmı ise yalnızca kredi kartları üzerinden gerçekleştiriliyor. Kredi kartlarının Avrupa’da kullanımı ise yüzde 30 civarında. Türkiye’de, Avrupa’dan daha başarılı olan bir mobil ödeme pazarı var.

– Mobil operatör faturasından tahsilat oldukça dikkat çekici noktalarda. Mobil ödemede yıllık 500 milyon TL gibi bir rakam söz konusu. Bu alanda 9 yıllık tecrübemizle ortaya koyduğumuz ve geçen sene lanse ettiğimiz e-posta veya SMS ile ödeme alma gibi farklı çözüm seçeneklerimiz var.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın