11 soru ve cevapla 4.5G hakkında merak edilen her şey

Türkiye, 1 Nisan Cuma günü mobil iletişimde 4.5G teknolojisine geçiyor. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom‘un abonelerine sunacağı 4.5G ile ilgili merak edilen tüm soruları ve cevaplarını bir araya getirdik. 4.5 nedir? 3G ve 4G’den farkları neler? Nasıl başvurulur? Nasıl kullanılır? Fatura sürprizi yaşamamak için nelere dikkat etmeli? … ve daha fazlası hazırladığımız “4.5G Hakkında Her Şey” rehberinde…

 

1- 4.5G teknolojisi nedir?

3g-4-5gDördüncü nesil mobil haberleşme sistemi olan 4.5G ile mobil cihazlar üzerinden yüksek hızlı genişbant internet hizmeti sunulabiliyor. 3G’de saniyede 42 Mbps olan mobil internet hızı 4G’de 100 Mbps’ye, Türkiye’de 4.5G olarak adlandırılan LTE Advanced’da ise 1000 Mbps’ye kadar çıkabiliyor.

 

2- 3G’ye göre ne kadar hızlı?

8 GB’lik HD bir filmin indirilmesi 3G’de 27 dakika sürerken, 4G’de 8 dakika 4.5G’de ise ortalama 67 saniye sürüyor. 5 MB’lik bir fotoğrafı gönderme süresi 3G’de 1 saniye iken, 4.5G’de ise sadece 0.04 saniye. 4.5G’de, 3G’ye göre hem veri indirme (download) hem de veri yükleme (upload) hızları ortalama 10 katına kadar çıkıyor.

 

3- Telefonum ve SIM kartım uyumlu mu?

4.5G teknolojisini kullanabilmek içni öncelikle akıllı telefonunuzun ve SIM  kartınızın 4.5G uyumlu olması gerekiyor. Türkiye’de 2009 yılından sonra SIM kart değişimi yapan abonelerin büyük bir çoğunluğu, halihazırda 4G’ye uyumlu SIM kart kullanıyor. Kullandığınız akıllı telefonun 4G ve üstü teknolojileri destekleyip desteklemediğini merak ediyorsanız, şu linklerden kontrol edeebilirsiniz: Turkcell , Vodafone , Türk Telekom

 

4- Nasıl başvurulur?

4.5G’yi kullanabilmek için Turkcelll abonelerinin “4.5G” yazıp, “2222”ye; Türk Telekom abonelerinin “4.5G”, “4.5G İZİN” veya “GIGA” yazıp, “5555”e; Vodafone abonelerinin ise “4.5G” yazıp,4545”e SMS göndermesi gerekiyor. Kısa mesaj dışında, operatörlerin mağazaları, çağrı merkezleri ve online iletişim merkezleri aracılığıyla da 4.5G başvurusu yapılabiliyor.

 

5- Ayarları nasıl yapılır?

4.5G uyumlu SIM kartı ve akıllı telefonu olan kullanıcılar, başvuru yaptıktan sonra, cihazının şebeke ayarları bölümünden 4G veya LTE seçeneklerinin seçilerek, aktif hale getirilmesi gerekiyor. 

iPhone için  Ayarlar > Hücresel > Ses ve Veri; 4-5g-gecis-telefon

Android için Ayarlar > Mobil Ağlar > Şebeke Modu;

Windows Phone için Ayarlar > Ağ ve Kablosuz > Şebeke ve SIM > SIM Ayarları

 

6- Paket seçerken nelere dikkat etmeli?

4.5G ile birlikte 10 katına çıkan hız, internet tüketimimizi de doğal olarak artıracak. Bu yüzden ay sonunda sürpriz cep telefonu faturaları ile karşılaşmamak için tüketicilerin kullanım profillerine uygun olan paketleri seçmesi kritik öneme sahip. 3G’de “4 GB’lik kota bana yetiyor da artıyor!” diyen abonelere, 4.5G’de bu paketler yetmeyebilir. Bu yüzden yüksek kotalı paketlerle 4.5G’ye geçmekte fayda var.

 

7- Fatura sürprizi yaşar mıyım?

iphone-se-1

Apple’ın en yeni telefonu iPhone SE, maksimum 150 Mbps’lik 4.5G hızı sunacak.

BTK düzenlemeleri gereği abonelere, kotalarının yüzde 80’ine ve yüzde 100’üne ulaştığında operatörü tarafından uyarı mesajı gönderilecek. Ayrıca aboneler fatura üst sınırı tutarını 100 TL olarak belirleyebilecek veya operatörler tarafından sunulacak alternatif fatura üst sınırı değerleri arasında tercih yapabilecek. Üst sınıra ulaşıldığında abone, operatörü tarafından bilgilendirilecek.

 

8- Hangi hızları göreceğim?

1 Nisan ile birlikte belki de en çok tartışılacak konuların başında bu soru geliyor. Çünkü her ne kadar operatörler 1 Gbps’yi aşan hızları taahhüt etse de, piyasadaki mevcut akıllı telefonlar bu hızları desteklemiyor. Telefonunuzun maksimum hız seviyesi sınıfına (CAT) göre gördüğünüz hız da değişecek.  4.5G’de kullanabileceğiniz maksimum hızlar; CAT4 cihazlarda (iPhone SE, iPhone 6…) 150 Mbps, CAT6 cihazlarda (iPhone 6s, iPhone 6s Plus, Galaxy S6, Galaxy S6 edge, Galaxy Note 4…) 300 Mbps ve CAT9 cihazlarda (Galaxy S7, Galaxy S7 Edge, Galaxy Note 5, Galaxy S6 Edge+, LG V10, HTC One M9, LG G4/G5, LG G Flex 2) ise 450 Mbps olacak. Ayrıntılı tablo aşağıda.

 

9- Yurt dışında kullanabilir miyim?

Abone, kullandığı mobil operatörün yurt dışında anlaşmalı olduğu ülkelerde de 4.5G teknolojisini deneyimleyebilecek. Bunun için cihazınızda 4G/LTE seçeneğini aktif hale getirmek yeterli olacak. Telefonunuzn şebeke ayarlarından, operatörünüzün anlaşmalı olduğu operatörü elle (manuel) seçmenizde fayda var.Uluslararası mobil veri dolaşım (roamin) hizmetinden yararlanan aboneler, veri kullanım tutarları 100 TL’ye ve 250 TL’ye ulaştığında, operatörler tarafından bilgilendirilecek.

 

10-  3G’ye tekrar geri dönebilir miyim?

4.5G’ye geçen abonelerin, geçiş öncesindeki tarifeleri ve diğer hakları korunacak. 4.5G’den herhangi bir sebeple memnun kalmayan ve tekrar 3G’ye dönmek isteyen abonelerin, operatörüne başvurması gerekiyor. Bunun için 4.5G başvurusu yaptığınız kısa mesaj numarasına, “3G” veya “4.5G İPTAL” yazıp göndermek yeterli olacak. Ancak bu işlem öncesine 4.5G için ek bir taahhüt verip vermediğinizi de kontrol etmekte fayda var.

 

11- 5G ne zaman gelecek?

Henüz geliştilme aşamasında olan 5G teknolojisi şu anda hiçbir ülkede mevcut değil. 4.5G’de 1 Gbps olan mobil internet hızı 5G’de 10 Gbps’ye kadar çıkabilecek.

5G teknolojisi

Dünya genelinde 5G’de hangi frekansların kullanıcağına 2019 yılında karar verilecek. 2020 yılından sonra ise 5G ticari olarak abonelere sunulmaya başlanacak. Ayrıca standartları henüz oluşmadığı için şu an itibariyle 5G’yi destekleyen akıllı telefon da bulunmuyor.

Türkiye’de 5G için yeni bir ihale de yapılamayacak. Operatörler, 4.5G ihalesi ile 30 Nisan 2029 tarihine kadar aldıkları lisans kullanım hakları çerçevesinde 5G’ye geçebilecek.

 

Hangi telefon, hangi hızı sunabilecek?

“Hangi akıllı telefon, 4.5G’de hangi hızı sunabilecek?” sorusunun cevabını, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) hazırladığı “A’dan Z’ye 4.5G” kitapçığından derlediğimiz aşağıdaki 4.5G uyumlu telefonlar tablolarından bulabilirsiniz. Sonuç itibariyle 4.5G’nin hızı, kullandığınız akıllı telefona göre değişecek. (Teorik olarak) 100 Mbps hızında 4.5G de olacak, 450 Mbps hızında da!

450 Mbps’ye kadar hızı destekleyen CAT9 akıllı telefonlar

cat9-cihazlar

300 Mbps’ye kadar hızı destekleyen CAT6 akıllı telefonlar

cat6-cihazlar

150 Mbps’ye kadar hızı destekleyen CAT4 akıllı telefonlar

cat4-cihazlar

100 Mbps’ye kadar hızı destekleyen CAT3 akıllı telefonlar

cat3-cihazlar


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın