Türkiye’nin 4.5G’si, Speedtest’i zirveye çıkardı! [TeknoYO! TV]

Türkiye’de hayata geçen 4.5G, Speedtest uygulamasını zirveye çıkardı. 1 Nisan’da kullanıma açılan 4.5G ile birlikte Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom’un abonelerinini mobil internet hızlarının ne kadar arttığı görmek için kullandığı uygulamanın en çok indirildiği ülke Türkiye oldu.

ookla-speedtestKüresel genişbant internet hız testleri yapan Ookla’nın sunduğu Speedtest uygulaması, 1 Nisan Cuma günü iOS platformunda Türkiye’de en çok indirilen uygulama ünvanını kazanırken, Android  platformunda da en çok indirilen ücretsiz uygulamalar arasında ilk 10’a girdi.

2 Nisan’da da Türkiye’deki iPhone kullanıcılarının en çok indirdiği uygulama olmayı başaran Speedtest, 3 Nisan’da listede 2. Sırada yer aldı. Uygulama, Türkiye iOS platformunda bugün itibariyle de en çok indirilen 2. Uygulama konumunda bulunuyor.

4.5G’nin hayata geçtiği 1 Nisan’da Türkiye’deki Android akıllı telefon kullanıcılarının en çok indirdiği uygulamalar arasında ilk 100’de kendine yer bulamayan Speedtest, 2 Nisan’da 8., 3 Nisan’da 6. ve yine 4 Nisan (bugün) itibariyle 6. en çok indirilen uygulama.

Türkiye’deki Speedtest’e artan ilgiyi gören Ookla, “Sizi görüyoruz Türkiye!” tweet’i de attı.

4.5G hız testi nasıl yapılır?

speedtest-hiz-testiKüresel mobil uygulama istatistiklerini tutan App Annie’nin verilerine göre Speedtest, bugün itibariyle Türkiye’de hem iOS hem de Google Play platformunda, “Araçlar” ve “Yardımcı Uygulamalar” kategorisinde açık ara en çok indirilen uygulama konumunda bulunuyor.

4.5G hızınızı ölçebileceğiniz Speedtest uygulamasını indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz. Uygulamayı indirdikten sonra “Begin Test” (Teste Başla) butonuna basarak, hız testinizi yapabilirsiniz. Kullanıcının hem indirme (download) hem de yükleme (upload) hızını ölçen uygulamayı siz yine de sık kullanmamaya dikkat edin.

Ne kadar kota harcıyor?

Çünkü Speedtest, mobil internet hızınızı ölçebilmek için bir o kadar veri indirip, yüklüyor. Örneğin, 4.5G’de 60 Mbps’lik download ve 30 Mbps’lik upload hızı sonucu, internet kotanızdan yaklaşık 100 MB’yi götürüyor. Yaptığınız her testin, kotanızdan ne kadar harcadığını, uygulamanın “Sonuçlar” (Results) bölümünden, ilgili testin sonuç detaylarına tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Bizden uyarması…

iOS için tıklayın

Android için tıklayın

Windows Phone için tıklayın

4.5G hız testi nasıl yapılır? [Video]

4.5G hızını test etmek isteyenler için Bilgitivi ile birlikte hazırladığımız TeknoYO! TV videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın