4.5G ihalesi hakkında kim ne dedi? [Operatör Görüşleri]

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, 4G ihalesinde (4.5G olarak da adlandırılan) KDV dahil 3 milyar 960 milyon Euro (yaklaşık 13.3 milyar TL) ile hedeflenenin 1.5 katı gelir elde edildiğini açıkladı. BTK’nın 800, 900, 1800, 2100 ve 2600 MHz frekans bantlarında düzenlediği ihalelerde, Turkcell toplam 1.62 milyar Euro bedelle 8 frekans paketi, Türk Telekom‘un iştiraki Avea toplam 954.7 milyon Euro bedelle 5 frekans paketi, Vodafone ise 777.9 milyon Euro bedelle 5 frekans paketine en yüksek teklifi verdi.

Sonuçların ardından ihaleye katılan GSM operatörleri, ilk değerlendirmelerini yaptı. Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt ve Avea adına Türk Telekom Grubu CEO’su Rami Aslan’ın ihale sonuçlarına ilişkin görüşleri şöyle oldu:

‘Bu ihale daha başlangıç’

Turkcell 4

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu:

“Turkcell olarak uzun zamandır yeni nesil mobil teknolojiler için çalışıyor ve yatırım yapıyorduk. İhaleyle kapsamında kullanım hakkını elde ettiğimiz frekanslar sayesinde de fiber performansını artık sadece fiber kablolarla ulaşabildiğimiz evlere değil, Edirne’den Kars’a tüm hanelere ve iş yerlerine götürebilecek, Türkiye’nin her yerini kablosuz fiber ağlarla donatabileceğiz. Bu ihaleyi de sadece bir başlangıç olarak görüyoruz. 4.5G ve yerli 5G için çalışmalarımıza devam ederek teknolojiyi tüketen değil üreten ülke konumuna gelmek ise en büyük motivasyonumuz olacak.”

‘Rekabet şartları eşitlendi’

Turk+Telekom+Grubu+CEO+su+Rami+Aslan

Türk Telekom Grubu CEO’su Rami Aslan:

“İhalenin frekans tahsisinde sağladığı adalet, sektöre normalizasyon getirecek. Gerçek rekabet şimdi başlıyor. Türk Telekom Grubu olarak fiber altyapımız ve tecrübemizle mobildeki bu yeni oyunun kurucusu olacağız.İhale sonuçlarını memnuniyetle karşılıyoruz. İhale sonucuyla birlikte, sektörümüzde rekabet şartları eşitlendi. Fiberdeki gücümüzle birlikte, Grup olarak müşterilerimize sektörün en yüksek kalitede ve kapasitede hizmet sunacağız. Sağlıklı rekabetin en büyük kazananı ise Türkiye ekonomisi ve halkımız olacak. Mobilde oyun asıl şimdi başlıyor.”

‘12 ülkede olduğu gibi Türkiye’de de olacağız’

vodafone-4

Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt:

“Heyecanla beklediğimiz bu ihalenin yapılmasından mutluluk duyduk. Türkiye, dünya çapında rekabetçi bir ülke olma hedeflerine ulaşma yolunda bir kalkınma atılımı yapmıştır. Vodafone Grubu olarak dünyada 5 kıta ve 12 ülkede kamuoyunda 4.5G olarak bilinen IMT Advanced hizmeti veren bir operatör olarak tüketicinin ihtiyacını biliyoruz. Buna uygun olarak, ihtiyacımız olan frekansları rasyonel bir fiyat/fayda oranı ile aldık. Bu sayede, elimizdeki bantları birleştirerek çoklu taşıyıcı ile yüksek hızlara ulaşma teknolojisiyle tüketicilerimize mobil internetin en hızlı teknolojisi olan 4.5G hizmetini ilk günden vermeyi hedefliyoruz.”


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın