26 Ağustos’ta ihalesi yapılacak olan 4.5G, 1 Nisan 2016’da ‘cep’te

Türkiye’de 26 Mayıs 2015’te yapılacağı duyurulan ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “4G’ye gerek yok, 2 yıl sabredin 5G’ye geçelim” çıkışıyla 26 Ağustos’a ertelenen mobil iletişimde 4G ihalesinin yeni adı 4.5G oldu. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanvekili Ömer Fatih Sayan, 26 Ağustos’ta yapılacak IMT (Uluslararası Mobil Telekomünikasyon) Yetkilendirmesi İhalesi’nin şartnamesinde değişiklik yapıldığını belirterek, “Değişikliklerin ardından bu ihaleyle Türkiye’de kamuoyunda bilinen adıyla 4.5G teknolojisiyle hizmete başlanacak. 5G teknolojisine yerli teknolojiyle geçilmesinin önü açılacak” dedi.

Yapılacak ihalenin bir frekans tahsis ihalesi olduğunu vurgulayan Sayan, 800, 900, 1800, 2100 ve 2600 MHz bandında 20 ayrı frekans paketinin ihaleyi kazanan işletmecilere tahsis edileceğini, ihale sonrasında bu frekanslar kullanılarak tüketicilere 5G’de dahil yeni teknolojilerin sunulabileceğini belirtti.

Yeni ‘G’ler için izin gerekmeyecek

1-2-3-4-5-g

IMT yetkilendirmesi kapsamında önceki şartnameden farklı olarak kurulacak yeni altyapılarda asgari “IMT-Advanced” teknolojisini kullanmaları şartı getirildiğini anlatan Sayan, “İşletmecilerin gelişmekte olan teknolojileri ve özellikle 5G ve benzeri daha yeni teknolojileri Kurumdan herhangi bir izin alma gereği olmaksızın yapabilmelerinin sağlanmasını amaçlıyoruz. İhale şartnamesinde yapılan değişikliklerle bu ihaleyle Türkiye’de 4.5G teknolojisiyle hizmete başlanacak” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin % 95’ini kapsayacak

İhalenin ardından tahsis edilecek frekanslardan 1 Nisan 2016’dan itibaren yeni teknolojiyle hizmet sunumuna başlanabileceğini bildiren Sayan, “İşletmecilere yetkilendirmenin ardından 8 yıl içinde Türkiye’nin nüfusunun yüzde 95’ini kapsama alanına alma zorunluluğu getiriliyor. Ayrıca yine 8 yıl içinde tüm il ve ilçelerin nüfusunun yüzde 90’ını kapsama zorunluluğu getiriliyor” dedi.

Frekanslar 5 katına çıkacak

Mobil şebeke işletmecilerine tahsisli mevcut frekans miktarının 183 MHz iken ihale kapsamında tahsis edilecek yeni frekanslarla toplam 573 MHz’a çıkacağını ifade eden Sayan, ihaleyle tahsis edileceklerle toplam frekans miktarının mevcut frekansların 3, mobil geniş bantta data hizmeti sunulacak frekans miktarının ise 5 katından fazlasına çıkacağını kaydetti.

Tünellerde de çekecek

tünel-mobil-kapsama

4.5G şartnamesinde yapılan değişiklikle uzunluğu 1 kilometrenin üzerindeki tüneller ile konvansiyonel tren hatları da kapsama alanına alındı. Operatörlere getirilen ortak yatırım yapma zorunluluğuyla otoyol ve yüksek hızlı tren hatlarına ek olarak bu tünellerden geçen ve tren hatlarında yolculuk yapan vatandaşların da seyahatlerinde mobil genişbant hizmeti alabilmesi hedefleniyor.

Yerlilik hedefi yüzde 45

Sayan’ın verdiği bilgiye göre ihale şartnamesinde yapılan değişiklikle yeni şartnamede zorunlu yerli ürün kullanım oranları da artırıldı. Yerli ürün kullanım oranları ilk şartnamede yüzde 3-8-15 olarak belirlenmişken yeni şartnamede ise birinci yıl için en az yüzde 30, ikinci yıl için en az yüzde 40 ve üçüncü yıl ile devam eden yıllarda en az yüzde 45 yerli ürün kullanma zorunluluğu getirildi.

cem-yilmaz-panasonic-reklamiTürkiye’nin yaklaşık 30 yıl içinde mobil iletişim alanında nereden nereye geldiğini ve de hangi mobil iletişim teknolojilerinde ne kadar geciktiğini, merak ediyorsanız, “1, 2, 3 yetmez; 4, 5, 6 olsun! İşte 5 maddede Türkiye’nin mobil evrimi” başlıklı haberimizi okumanızı tavsiye ederiz.

 

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın