Ve beklenen oldu… 4G ihalesi 26 Ağustos’a ertelendi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “4G’ye gerek yok, 2 yıl sabredin 5G’ye geçelim” çıkışıyla gündeme gelen mobil iletişimde 4G ihalesi resmen ertelendi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) 4G ihalesinin 26 Ağustos 2015 tarihine ertelendiği açıklandı. BTK’nın konuyla ilgili olarak bugün yaptığı açıklamada şöyle denildi:

5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu’nun, 4, 5, 6, 8 ve 9’uncu maddeleri, Elektronik Haberleşme Sektöründe Yetkilendirmeye İlişkin İhale Yönetmeliği’nin 4 ve 16’ncı maddeleri ile ilgili diğer mevzuat hükümlerine istinaden;

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın 14.05.2015 tarihli ve 33528 sayılı yazısı ve ilgili ihale komisyonunun tutanağı çerçevesinde, IMT Hizmet ve Altyapılarına İlişkin Yetkilendirme İhalesi’nin yapılma tarihinin 26.08.2015 tarihine ertelenmesiyle ilgili gerekli değişikliklerin yapılmasına yönelik iş ve işlemlerin yürütülmesini teminen icraya yetki verilmesi hususuna karar verilmiştir.

 

Yerli baz istasyonu ihaleye yetişememişti

Toplam asgari bedeli 2.3 milyar Euro olarak belirlenen 4G ihalesi, normal takvime göre 26 Mayıs 2015’te yapılacaktı. Ancak 21 Nisan 2015’te Türk Telekom’un 175. yıl dönümü etkinliğine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Gündemde 4G ihalesi var. Ama dünya 5G’yi konuşuyor. 4G ile zaman kaybetmemize gerek yok. 3G’de 2 yıl daha sabredersek, 5G’ye geçeriz. Aksi takdirde 4G’ye geçersek Türkiye çöplük haline döner” sözleri, ihalenin 26 Mayıs’ta yapılamayabileceği sinyalini “güçlü” bir şekilde vermişti.

ULAK Projesi kapsamında üretilen ilk yerli 4G baz istasyonunun da ihaleye  katılabilmesi gerektiğine dikkat çeken Savunma Sanayi Müsteşarlığı da 4G tartışmalarına “ihalenin zamanlaması” çıkışıyla katılmıştı. Yerli baz istasyonu projesinin ilk ürünlerinin bu yılın ekim ayında bitirilerek, pazara sunulması bekleniyordu.

BTK’nın bugünkü kararının ardından, ihale şartnamesinin değişip değişmeyeceği ise önümüzdeki günlerde netlik kazanacak.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın