4G dönemi 2016’ya kaldı

Türkiye’ye ne zaman geleceği merak edilen 4G döneminin, 2016 yılına kaldığı açıklandı. Geçtiğimiz ay göreve başlayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, 4G internetin 1 Ocak 2016’dan itibaren kullanıcılarla buluşacağını açıkladı. Bilgin, “Bu süreye kadar işletmecilerin şebekelerini 4G hizmetine hazır hale getirmeleri gerekiyor” dedi.

Açıkçası, beklenen tarih gerçekleşmiş oldu. Sektörden aldığımız bilgilere göre 26 Mayıs’ta yapılacak ihalenden sonra en 9 aylık bir altyapı sürecinin hazırlanması gerekiyor. Bu da 2016 yılının ilk çeyreğini gösteriyor. Bakan Feridun Bilgin, bu tarihi 1 Ocak olarak açıklasa da yeni bir ertelemenin söz konusu olabileceğini de ifade edebiliriz.

Lisans 2029’a kadar

Öte yandan Anadolu Ajansı’nda yer alan bilgilere göre Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından 26 Mayıs’ta yapılacak ihale sonucunda 800 MHz, 900 MHz, 1800 MHz ve 2100 MHz frekans bantlarının tamamının mevcut 2. ve 3. nesil mobil haberleşme işletmecileri olmak üzere en fazla 3 işletmeci, 2600 MHz frekans bandında ise 3’ü mevcut mobil haberleşme işletmecileri olmak üzere en fazla 4 işletmecinin yetkilendirileceğini anlatan Bilgin, “Böylelikle yeni bir işletmecinin de pazara girmesine imkan sağlanmış olacak” diye konuştu.

İhaledeki 20 paketin asgari değer toplamının KDV hariç yaklaşık 2.3 milyar Euro olduğunu belirten Bilgin, yetkilendirme süresinin, yetkilendirme tarihinden itibaren 30 Nisan 2029’a kadar olacağını kaydetti. 4G ihalesi sonucu yapılacak yetkilendirmeler ile 4G hizmetinin Türkiye’de yaygınlaşacağını ve mobil sektörde önemli gelişmeler yaşanacağını vurgulayan Bilgin, vatandaşların dünya standartlarında yüksek kaliteli mobil genişbant deneyimini yaşama imkanı bulacağını bildirdi.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın