2015’te hayatımıza girecek olan 4G ile yapabileceğiniz 8 şey

Artık resmen duyuruldu. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, bu yıl yedincisi düzenlenen Turkcell Teknoloji Zirvesi’nde 4G’nin 2015 yılında Türkiye’deki kullanıcılarla buluşacağını açıkladı. Peki 4G ile ne olacak? Şu andaki mobil internet hızını onlarca kat artıracak olan 4G’nin faydalarını TeknoYO! tarzında inceledik. İşte 4G ile hayatımıza girecek şeyler…

1- Herkese nasip olmayacak

4g-lte-telefon-modelleri

4G kullanabilmek için akıllı telefonların da 4G uyumlu olması gerekiyor. Ancak şu anda Türkiye’deki yeni nesil telefonların haricindeki tüm modeller ne yazık ki 4G desteklemiyor. Bu da 4G hızında iletişim isteyenlerin yeni bir akıllı telefon almasını gerektirecek.

2- Battı balık yan gider

4g-telefon-satislari

Hazır yeni bir akıllı telefon almaktan bahsetmişken Türkiye ekonomisinin baş belası olan cari açığa da bir değinmek lazım. 4G kullanmak isteyen meraklılar yeni bir telefon almak zorunda kalacağı için cari açık olumsuz olarak etkilenecek.

3- Piksel piksel aşk mı yaşanır?

 

tango

Bu başlık video görüşmesiz yapamayanlara gelsin. 3G ile piksel piksel video görüşmeleri 4G ile artık HD olarak yapılacak. Başka bir deyişle aşkınızı HD olarak pekiştireceksiniz.

4- İnanmazsın ama film indi bile

4g-film

Arkadaşlarınızla bir filmden konuşuyorsunuz ve pat diye indirebiliyorsunuz. Bu senaryo 4G’nin akıllı telefonlar 100 Mbps’lik hızıyla gerçek olacak. Kısaca aklınızda değil, ‘cep’inizde kalacak.

5- Aaa video dondu

4g-hizli-internet

4G ile tarih olacak diğer bir cümle ise “aaa video dondu” olacak. Şu anda birçok evde bile olmayan 100 Mbps’lik hız akıllı telefonlarımızda ve tabletlerimizde olacağı için tüm videolar, takılmadan veya donmadan izlenebilecek.

6- MP3 indirmiyorum şekerim

 

56176-38373-spotify_radio

MP3’mü kaldı? Artık online müzik diye birşey var. Hatta online müziğin de kalitelisi var. MP3 indireceğinize bu servisleri kullanarak hem daha kaliteli hem de daha kolay müzik dinleyebilmeniz mümkün.

7- Patron mailini anında gördüm

4g-mail

‘Cep’lerdeki internet bazen durma noktasına geliyor. Gerek yoğunluk, gerek teknik asilikler. Ancak 4G’nin teknolojisi çok yeni olduğu için bu tip sorunlar neredeyse hiç yaşanmayacak. Patronunuzun e-postasına hemen cevap yazabilecek, arkadaşınızın sosyal ağ paylaşımlarını anında beğenebileceksiniz.

8- Bulutlardayım, hayatta inmem

bulut-teknoloji-4g

Artık tüm işlerimizi bulutta yapıyoruz. İnternet hızının çok önemli olduğu bulut servisleri 4G’den sonra daha verimli kullanılabilecek. Bir yandan fotoğraflarınızı yedeklerken diğer yandan bulut üzerindeki Excel dosyaları üzerinde çalışabileceksiniz. Ve hızınız hiç düşmeyecek.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın