Uzaydan ilk 4K canlı yayın için geri sayım başladı

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA ile Amazon‘un bulut servisi Amazon Web Services (AWS) uzaydan 4K canlı yayın yapmak için ortaklığa gitti. Kurulan ortaklık neticesinde ISS’den (Uluslararası Uzay İstasyonu) 4K çözünürlükte canlı video yayını yapılmaya hazırlanılıyor. İşbirliğiyle canlı olarak 4K uzay yayını yapılacak.

Bu ilk canlı yayın 26 Nisan tarihinde gerçekleştirilecek. Bu yayın dünya dışıyla gerçekleştirilecek ilk 4K canlı yayın olacak. Bu yayının yapılabilmesi için Amazon Web Services teknolojilerinden yararlanılacak.

Canlı yayın linkleri

Canlı yayın sonrası NASA, içeriği resmi internet sitesi üzerinden herkesin izlemesine açacak. NASA ve Amazon Web Services bu proje ile müthiş detayların ortaya koyulacağı benzersiz bir deneyim yaşatmayı hedefliyor. Uzaydan yapılacak olan ilk 4K canlı yayını aşağıdaki linklerden izleyebileceksiniz.

NASA

AWS

Uzay meraklıları için NASA arama motoru açıldı

Bu vesileyle, NASA’nın geçtiğimiz haftalarda web tabanlı olarak çalışan keni arama motorunu tüm kullanıcılara açtığını da hatırlatmak isteriz.

NASA’nın şu ana kadar geçen tarihinde arşivinde biriken yüksek çözünürlüklü fotoğraflar, ses dosyaları ve videoların bir arada sunulduğu NASA arama motoruna images.nasa.gov adresinden erişebilirsiniz. NASA’nın 60 yıllık kütüphanesinde yer alan yüzbinlerce materyali dijital ortama taşıyan sitedeki içerikler ücretsiz olarak indirilebiliyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın