500 İstanbul 5 yılda 100 girişime yatırım yapacak

Silikon Vadisi‘nin en aktif yatırım fonlarından olan 500 Startups’ın Türkiye fonu 500 İstanbul, 5 yıl içinde yatırım yaptığı girişim sayısını 100’e çıkarmayı hedefliyor. Temmuz 2016’da Türkiye’de faaliyetlerine başlayan ve Türkiye’nin ilk Amerikan merkezli girişim sermayesi fonu olan 500 İstanbul Yönetici Ortağı Rina Onur Şirinoğlu, “Türkiye’de son 12 ayda 2 bin 500 şirketle yüz yüze görüştük. Şu ana kadar 22 girişime toplam 2.5 milyon dolarlık yatırım yaptık. 2017’de 20 girişime, önümüzdeki 5 yıllık dönemde ise toplam 100 girişime yatırım yapmayı hedefliyoruz” dedi.

2010’da ABD kurulan ve 60’dan fazla ülkede yatırımı olan 500 Startups’ın dünya genelindeki 11 fonundan biri olan 500 İstanbul’un şu ana kadar yatırım yaptığı girişimler arasında Paraşüt, Olev, Kolay İK, Sinemia, BiSu, Botanalaytics, Peoplise, Evreka gibi girişimler bulunuyor.

500 Startups ise kurulduğu günden bu yana dünya genelinde 1600’ü aşkın star-tup’a 330 milyon doların üzerinde yatırım yapmış.

4-5 sene önceki heyecanları kalmadı

Rina Onur Şirinoğlu’nun Türkiye’nin start-up ekosisteminin mevcut durumu ile ilgili çarpıcı değerlendirmelerinden öne çıkanlar şunlar:

* 4-5 sene önce Türkiye’ye heyecanla bakan pek çok yabancı yatırım şirketi şu an Türkiye konusunda frene basmış durumda. ‘Türkiye ne olacak, görelim’ modundalar. Yerel fonların da hem sayısı az hem de birçoğu fon ömrünün sonuna gelmiş durumda.

* Teknik beceri anlamında bir eksikliğimiz yok ama dünya ölçeğinde ürün çıkartma noktasında zorlanıyoruz. Çünkü biz kendimizi 80 milyonluk nüfus hikayesi ile biraz kandırıyoruz.

Türkiye’nin Facebook’u hedefiyle ‘unicorn’ çıkmaz

* Türkiye’deki girişimcilerin yüzde 85’i dünyada neler iyi gidiyor diye bakıp, onun Türkiye versiyonunu yapmaya odaklanıyor. Türkiye’nin Facebook’u gibi… Bu şekilde Türkiye’den ‘Unicorn’ çıkmaz. Çünkü Türkiye bu anlamda yeterince büyük bir pazar değil.

* Ayrıca Türkiye çok dalgalanan bir ülke, bu şartlarda yabancı yatırımcının ‘Ben Türkiye’ye geleyim, pazarda büyüyeyim’ diye bir iştahı yok. Dolayısıyla Türkiye odaklı kalırsanız, ülkenin gidişatından da çok etkileniyorsunuz…

* Dünyada 8 milyar insan var iken, sadece 80 milyonluk Türkiye pazarını hedeflemek çok mantıklı değil. Sonuçta Türkiye, bir Hindistan veya Çin değil.

* Dünyada şu anda henüz halka arz olmamış 140 Unicorn var. Türkiye’de ise tabi ki yok. Global düşünmeye başlamadığımız sürece de olamayacak. Bunun için 80 milyonluk nüfus tek başına yeterli değil.

ABD’de 7 sayfa, bizde 120 sayfa…

Rina Onur Şirinoğlu, start-up’ların yatırım alma süreçlerinde Türkiye ve ABD’de karşılaşılan yasal prosedürler hakkında şu örnekleri verdi:

“ABD’de bir girişime yatırım yapmak için e-posta ile belgeleri gönderip, dijital olarak açıp, imzalayıp, geri yolladığında işlem tamamlanabiliyor. Bizdeki gibi ıslak imza, her sayfaya paraf at, notere götür… gibi şeyler yok. Her fon yaklaşık 7 sayfayı geçmeyen dokümanlarını internet sitesine koyuyor. Bizde ise yatırım aşamasındaki girişimlerin önüne gelen dokümanlar yaklaşık 120 sayfa.

Bu 120 sayfalık dokümanı siz ABD’li yatırımcının önüne gönderip, bir de 3 kopyasıyla birlikte her sayfasını parafla dediğiniz zaman, 20 dakikası sadece imza atmakla geçiyor. Bir de bizde şirket isimleri çok uzun; teknoloji, yazılım, pazarlama, inşaat, ticaret… ltd. şt. Şirketin adı bir kelime, yasal adı iki satır. Yabancılar da anlayamayıp, soruyor; bu gerçek mi? Yoksa şaka mı diye…”

Girişimcilere tavsiye: Dünya pazarına odaklanın

Türkiye’deki ‘start-up’lara ve genç girişimcilere, dünya pazarına yönelik ürün ve servislere odaklanma tavsiyesinde bulunan 500 İstanbul Yönetici Ortağı Rina Onur Şirinoğlu, şunları söylüyor:

“Türkiye’de büyüme yerine Türkiye’den dünyaya açılmayı hedefleyin. Böylece artık burada iş yapılamayacak duruma geldiği bir kıyamet senaryosunda bile, ‘arkadaşlar gelin ekibimizi ve ofisimizi Berlin’e taşıyalım’ diyerek, işinize devam edebilirsiniz. Girişimci olarak bu rahatlığının olabilmesi için dünya pazarına yönelik ürün geliştirmeye odaklanın.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın