6.5 milyar dolar yatırım yapılacak teknoloji şirketi aranıyor!

E-ticarette Alibaba, akıllı telefon pazarında Xiaomi ile dünya piyasasını yeniden şekillendiren Çin, 6.5 milyar dolarlık yeni girişim sermayesiyle ülkesinden yeni ‘devler’ çıkarmak için kolları sıvadı. Teknoloji dünyasının sürükleyici gücü olmakta kararlı olan Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki Komünist Parti Hükümeti, teknoloji girişimlerine yatırım yapacak 6.5 milyar dolarlık (40 milyar yuan) yeni bir girişim sermayesi fonu kurdu.

Ulusal Girişim Sermayesi Fonu (National Venture Capital Fund) adındaki devlet fonu, önümüzdeki haftalarda resmen faaliyete geçecek. Çin Devlet Konseyi’nden yapılan açıklamaya göre Çin ekonomisini küresel ölçekte güçlendirmek amacıyla kurulan bu fon, gelişmekte olan sektörlerdeki teknolojik yeniliklere ve ‘start-up’lara odaklanacak.

Start-Up’ları ihya edecek

2014 yılının sadece ilk 6 aylık döneminde 83 yeni girişim fonunun kurulduğu Çin’de fon sayısındaki yüzde 157’yi bulan bu artışa rağmen, ülkedeki girişim sermayesi piyasanın büyüklüğü 6.7 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Diğer bir deyişle Çin hükümetinin gelecek haftalarda kurulacak olan yeni fonu, pazarın büyüklüğünü tek kalemde ikiye katlayacak.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın