9 maddede 2015’te hayatımızı girecek olan e-ticaret kanunu

Uzun süredir ‘çıktı çıkacak’ denilen Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun, nihayet bugün Resmi Gazete’de yayınlandı. Sizi kanun numarası, madde, bend ve fıkralara boğmadan 1 Mayıs 2015 tarihinde yürürlüğe girecek olan bu e-ticaret kanunu ile hayatımızda nelerin değişeceğini kaleme aldık.

1 – ‘Şok… Tüy dökücülerde kaçırılmayacak fırsat’ SMS’lerine son

madde1

Cep telefonlarımızı spam SMS kutuları haline getiren “fırsatçı”lara son verecek olan kanun ile artık bir şirket potansiyel bir müşterisine kampanya veya duyuru SMS’i göndermek istiyorsa, önceden o kişiden izin alması gerekecek.

2 – ‘Gönder’ tuşuna basmadan bir kez daha düşünecekler

madde2

Düzenleme sadece SMS ile de sınırlı değil, şirketlerin e-posta yoluyla yaptığı tanıtım faaliyetleri de artık izin kapsamında. SMS’te olduğu gibi e-postalarda da ticari iletiler, alıcılara ancak önceden onayları alınmak kaydıyla gönderilebilecek.

3 – ‘Bende bilgilerin var seni her şekilde taciz edebilirim’ devri bitti

madde3

Ticari ileti göndermek için alınması gereken onay, yazılı olarak veya her türlü elektronik iletişim araçlarıyla (ses…vs) alınmak zorunda. Diğer bir deyişle sizin iletişim bilgilerinizi elden ele dolaştıranlar artık bu yöntemle bir sonuç alamayacak.

4 – ‘Ama bana daha önce izin vermiştin’ dönülmez bir yol değil

madde4

Kanun alıcılara diledikleri zaman, hiçbir gerekçe belirtmeksizin ticari elektronik iletileri almayı reddetme hakkı tanıyor. Bu talebin ulaşmasının ardından hizmet sağlayıcı en fazla 3 iş günü içinde alıcıya elektronik ileti göndermeyi durdurmak zorunda.

5 – ‘Ben yine de atarım. Ne olacak ki’ diyene 50 bin TL’ye kadar ceza

madde5

Alıcının önceden yazılı veya her türlü elektronik iletişim aracı yoluyla onayı alınmadan ticari ileti atana, 1.000 TL’den 5.000 TL’ye kadar idari para cezası uygulanacak. Bu şekilde bir defada birden fazla kimseye ileti gönderilmesi hâlinde, bu para cezası on katına kadar çıkarılacak (10.000 TL’den 50.000 TL’ye kadar).

6 – ‘Olmadı, iletişim bilgilerini herkese veririm’ diyemeyecekler

madde6

Şirketler, veri tabanlarına kaydettikleri kişisel verileri ilgili kişinin onayı olmaksızın 3. kişilere iletemeyecek ve başka amaçlarla kullanamayacak. Böylece bir nevi karabırsa gibi çalışan ve cep telefonumuzdan e-posta adreslerimize kadar onlarca kişisel bilgimizi internet yoluyla her yere saçan ‘fırsatçı’ların da beslendiği kaynak kesilmiş olacak.

7 – ‘Ben onayı önceden almıştım. Beni bağlamaz’… Ama şimdilik

madde7

5 Kasım 2014 tarihinden önce ticari elektronik ileti gönderilmesi amacıyla onay alınarak oluşturulmuş olan veri tabanları, için ayrıca onay gerekmeyecek. Diğer bir deyişle daha önce, yazılı veya sesli olarak “bana kampanya duyularını gönder” dediyseniz, bu yasa size yaramayacak. Tabi bundan kurtulmanız mümkün. Bakınız. Madde 4 (bizimki).

8 – ‘Kartımı girdim, siparişimi verdim ama ne arayan var ne de soran’

madde8

Kanunla, hizmet sağlayıcı, alıcının siparişini aldığını gecikmeksizin elektronik iletişim araçlarıyla teyit etmek zorunda. Buna aykırı hareket eden hizmet sağlayıcılara ve aracı hizmet sağlayıcılara 1000 TL’den 10.000 TL’ye kadar idari para cezası uygulanacak.

9 – ‘Kim denetleyecek ki!’ rahatlığındakilerine 5 bin TL ceza

madde9

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca görevlendirilen denetim elemanları, bu Kanun kapsamında giren hususlarla ilgili olarak her türlü bilgi, belge ve defterleri istemeye, bunları incelemeye ve örneklerini almaya, ilgililerden yazılı ve sözlü bilgi almaya yetkili olacak. Bu bilgileri vermeyene 2.000 TL’den 5.000 TL’ye kadar idari para cezası verilecek.

 

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın