90’larda tanıştığımız 13 teknolojik ürün

90’lı yıllarda çocuk olmak çok farklı bir dünyaydı. Teknoloji bugün olduğu gibi hızla değişmiyor, ABD’de tanıtılan en son icatlar, yıllar sonra Türkiye’ye geliyordu. Oyun konsollarından çağrı cihazlarına kadar birçok teknolojiyle tanıştık. Hepsi unutulmazdı. Bir nostalji turuna çıkalım diye 90’larda tanıştığımız teknolojileri hatırlatalım dedik. İşte 90’lara damgasını vuran 13 teknolojik ürün…

 

1- Sega Genesis

sega-genesis-90lar

1988 yılında ABD’de satışa çıktı. Ama Türkiye’ye gelmesi 1990’ların başını buldu. Sega Genesis ile ‘Sonic’ oyunu da ilk kez Türkiye’ye adım attı. Günlerce başından kalkmadığımız zamanlar oldu.

 

2- Sony Discman

sony-discman-90lar

Walkmanlere yeni alışırken bir anda Discman’ler raflardaki yerini aldı. CD bile bulmak için günlerce beklediğimiz zamanlar oluyordu. Ancal Sony Discman alanların havasından yanına yaklaşılmıyordu.

 

3- Nintendo 64

Nintendo-64-90lar

Tam bir efsane. Özellikle Super Mario ile popülaritesini arttıran Nintendo 64, Sega’ların bile pabucunu dama atmaya yetti. Kesinlikle 90’lı yılların bir efsanesi.

 

4- Tamagotchi

Tamagotchi-sanal-bebek-90lar

Sanal bebek elimizden düşmezdi. Yemesi, içmesi, uyuması veya mutlu olması için gece gündüz demeden baktığımız Tamagotchi’ler arkadaşlarımıza hava atmak için iyi bir cihazdı.

 

5- Panasonic telsiz telefon

panasonic-telsiz-telefon-90lar

Danteller klasik çevirmeli telefonlardan kalktı, telsiz telefonların üzerine kondu. Türkiye’de yaygınlaşması 90’lı yılların sonunu bulsa da en çok kullanılan teknolojiler arasında yer aldı.

 

6- Game Boy

nintendo-game-boy-90lar

Ne zaman Almanya’dan bir akrabamız veya komşumuz gelse çocukların elinde Game Boy vardı. Renkli ekran değil tabii ki. Ama verdiği keyif tarif edilemez.

 

7- Akülü araba

akulu-araba-90lar

90’larda çocuk olanların hayali süsledi. Bazılarımıza sünnet hediyesi bazılarımıza ise doğum günü hediyesi olarak alındı. Şarj ettikten sonraki ilk iş ise sokağa çıkıp arkadaşlara hava atmaktı.

 

8- Çağrı cihazı

cagri-cihazi-90lar

Cep telefonları yeni çıkmış ama henüz yaygınlaşmış. Türkiye’de doktorlar dışında kemere takılan bir aksesuvar olarak kullanılan çağrı cihazları, aslında bizim için çok da önemli değildi.

 

9- Playstation 1

SONY DSC

Bizce listenin en önemli cihazı. Tekken’i, Crash’i derken sabahladığımız geceleri unutmamak lazım. Türkiye’de ilk alanlar arasında atari salonları vardı. Daha sonra fiyatların düşmesiyle evlere de girdi.

 

10- iMac G3

apple-imac-g3-90lar

1998 yılında çıkan bir efsane. Steve Jobs’un Apple tasarımcısı Johny Ive ile yaptığı ilk masa üstü bilgisayar modellerinden biri. Apple’ın günümüzdeki masaüstü bilgisayarı modellerinin atası. O dönemde Türkiye’de gazetelerin kuponla verdiğini unutmayalım.

 

11- Disket

disket-90lar

CD yazıcı diye bir kavram hayatımızda yok. Ve elimizde disketlerle geziyoruz. Boyutu 1.4 megabyte. Yani bir mp3 bile içine sığmıyor. Biraz bilgisayar kurdu olanlar zip programlarıyla bölerek dosya paylaşıyordu.

 

12- Walkie Talkie

walkie-talkies-90lar

Evde tek başına 2 filminde ilk kez karşımıza çıktı. O nedir diye merak ederken kısa bir sürede çocukların eline düştü. Ailesi ilk alanlar şanslıydı.

 

13- 56K modem

56k-modem-90lar

O ses yok mu? Hala kulağımızda çınlıyor. Bazıları masaüstü US Robotics marka modem aldı. Bazıları ise ana karta takılan dahili olan modellerden. Hepsinin hızı aynıydı, ama verdiği keyfi şu anda 1 gigabit bile veremez.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın