Türkiye’den ABD’ye uçacaklara elektronik cihaz yasağı geldi!

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’den ABD’ye gidecek olanları yakından ilgilendiren şok bir yasağa imza attı. Associated Press’in (AP) haberine göre ABD, aralarında Türkiye’nin de olduğu 8 ülkeden yapılan ABD seferlerinde, uçakların kabininde elektronik cihaz taşınmasını geçici olarak yasakladı. ABD elektronik cihaz yasağı bugünden itibaren uygulanmaya başlandı. 

AP, yasağın şu şehirlerden ABD’ye yapılan direkt uçuşları kapsadığını bildirdi: Kahire (Mısır), Amman (Ürdün), Kuveyt (Kuveyt), Kazablanka (Fas), Doha (Katar), Riyad ve Cidde (Suudi Arabistan), İstanbul (Türkiye), Abu Dabi ve Dubai (Birleşik Arap Emirlikleri).

Yasağa göre yolcular kabinde dizüstü bilgisayar, tablet bilgisayar, fotoğraf makinesi, DVD oynatıcı ve elektronik oyun makineleri gibi cihazlar bulunduramayacak. Cep telefonlarının kabine alınması ise izin verilecek.

Bu ülkelerden ABD’ye yapılan uçuşlarda; yolcular, boyutu cep telefonundan büyük olan elektronik cihazları yanlarına alamayacak, bu cihazlarını  bagaja vermesi gerekecek.

THY doğruladı: Kabine alınmayacak

Yasağa hangi havayolu şirketlerinin dahil olduğu ve ne kadar süreyle uygulanacağı bilinmezken, ABD İç Güvenlik Bakanlığı’nın gün içinde konuyla ilgili resmi bir açıklama yapması bekleniyor. Uluslararası haber ajansları, yasak getirilen bu 8 ülkenin hepsinin ABD’nin müttefiki hatta Türkiye’nin aynı zamanda NATO üyesi olduğunun altı çizdi. Yetkililer, yasaktan ABD’li havayolu şirketlerinin etkilenmeyeceğini duyurdu.

Konuyla ilgili olarak gelişmeleri takip ettiklerini belirten Türk Havayolları (THY) ise “Uçuşlarımızdaki güvenlik uygulamaları normal olarak devam ediyor. Henüz ABD’den gelen resmi bir bilgi yok” açıklaması yaptı. Bu açıklamanın hemen sonrasında ise THY’den ABD yolcuları için şu duyuru yapıldı:

ABD’ye seyahat edecek yolcularımızın dikkatine. ABD varışlı seferlerimizde geçerli olmak üzere, cep telefonu veya akıllı telefondan daha büyük elektronik cihazların kabin içinde taşınmaması konusunda ilgili otoritelerce karar alınmıştır. Medikal cihazların hariç tutulduğu uygulama kapsamında elektronik eşyalar uçak altı kargo bölümünde taşınabilmektedir.”

Getirilen yasakla ilgili olarak Ürdün Kraliyet Havayolları şirketi Royal Jordanian ise Amerika’ya yapılacak seferlerinde, kabinlerde elektronik cihazların yasaklandığını attığı tweet ile yolcularına duyurdu.

Royal Jordanian, “#electronicsban” etiketiyle paylaştığı bu tweet’i daha sonra silerek, yine aynı hashtag ile “Konuyla ilgili güncellemeleri en yakın zamanda duyurulacak” mesajını paylaştı.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın