GSM, internet ve uyduda abonelik iptali nasıl yapılır?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) yapılan şikayetlerde önemli bir yer turan fesih ve durdurma gibi konularda abonelik iptali nasıl yapılır? Hukukçulara göre bankalar, GSM operatörleri, internet ve uydu servis sağlayıcıları gibi kurumlardan alınan hizmetlerden vazgeçmek ya da değişikliğe gitmek istenildiğinde en sağlıklı yol, bu talebi ilgili kuruma yazılı olarak bildirmek.

Çağrı merkezleri aracılığıyla yapılan bildirimlerin bağlayıcı olmayabileceğine dikkat çeken ve tüketicilerin zor durumda kalmamaları için başvurularını somut delile dayandırmalarını öneren hukukçulara göre alınan hizmette bir değişiklik yapmak ya da hizmeti iptal etmek istenirse, bu işlemi çağrı merkezleri aracılığıyla değil, yazılı olarak yapmakta fayda var.

Avukat Cevat Kazma, “Telefondan yapılan bildirimlerin kayda geçmemesi ya da dikkate alınmaması gibi durumlar söz konusu olabiliyor. Tüketici, aldığı hizmeti iptal ettirdiğini düşünürken karşısına çıkan borç nedeniyle icra dosyasıyla karşı karşıya kalabiliyor” ifadelerini kullandı.

E-posta, iade-i taahhütlü mektup ya da noter

Abonelik Sözleşmeleri Yönetmeliği’nin 23. Maddesi’ne göre fesih bildirimlerinin kağıt üzerinde ya da veri saklayıcısı ile satıcı/sağlayıcıya yöneltilmiş olması gerektiğini ifade eden Avukat Cevat Kazma, tüketiciler için en sağlıklı yolun yazılı bildirimler olduğunu belirtti.

Fesih bildirimiyle ilgili yaşanabilecek problemlerde, tüketicinin elinde belge olmaması halinde sunacağı hiçbir delilin olmayacağını ifade eden Cevat Kazma, bu bildirimleri e-posta, iade-i taahhütlü mektup ya da noter aracılığı ile yapılması konusunda uyarılarda bulundu.

Fesih en çok şikayet konusu

Cevat Kazma, böylece tüketicinin elinde somut bir delil olacağını ve olası bir mağduriyetin bu sayede giderilebileceğini söyledi.

BTK’nın açıkladığı Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü Üç Aylık Pazar Verileri Raporu’nun 2016 Yılı 3. Çeyrek Sonuçları’na göre “fesih ve durdurma” tüketicilerin en çok yaptığı ilk 5 şikayet arasında yer alıyor. Hatta uydu platform hizmetlerindeki şikayetlerin en büyük bölümünü ise “Fesih/geçici durdurma” oluşturuyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın