Abraaj Group, Biletall.com’a yatırım yaptı

Büyüyen pazarlarda faaliyet gösteren bir özel sermaye şirketi olan Abraaj Group Biletall.com’un azınlık hissedarı oldu. Abraaj Group, Kayseri merkezli online seyahat acentesi Biletal İç ve Dış Ticaret A.Ş.’nin (Biletall.com) azınlık hissesini Anadolu Girişim Sermayesi Fonu aracılığıyla satın aldığını duyurdu. Abraaj Biletall yatırımı, Türkiye’deki Anadolu’da Ankara dışında bir özel sermaye veya girişim sermayesi fonu tarafından üstlenilen ilk teknoloji yatırımı.

Aynı zamanda bu yatırım, Abraaj Group‘un Anadolu Girişim Sermayesi Fonu (Anatolia Growth Capital Fund) tarafından yapılan üçüncü yatırım oldu. Anlaşmanın mali değeri açıklanmadı.  Abraaj Group Ortağı ve Türkiye ve Orta Asya Başkanı Selçuk Yorgancıoğlu, ortaklıkla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bu yatırım, Türkiye’de Anadolu merkezli, hızlı ve karlı büyüyen bir teknoloji şirketi ile ortaklık yapmak açısından önemli bir fırsatı temsil ediyor. Türkiye online seyahat pazarının 2021 yılına kadar % 20’nin üzerinde büyüyeceği tahmin ediliyor ve öngörülen bu büyüme, Biletall için önemli fırsatlar barındırıyor. Türkiye’de Hepsiburada ve Hindistan’da Bigbasket başta olmak üzere diğer e-ticaret ve online platform yatırımlarımızdan elde ettiğimiz bilgi birikimi ve deneyimi, Biletall’ın büyümesinde bir sonraki seviyeye geçmeye yardımcı olmak için kullanmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.”

Bilet satışları yüzde 42 arttı

2006 yılında kurulan Biletall, operasyonlarına internet üzerinden (online) şehirlerarası otobüs biletleri satarak başladı. Bugün Şirket, 170’den fazla şehirlerarası otobüs şirketinin, 120’den fazla yerli ve yabancı havayolu ile yurtiçi feribot ve tren biletlerini satıyor.

Yapılan açıklamaya göre online ve geleneksel seyahat acentesi satış kanalları üzerinden Biletall, 2016 ve 2017 yılları arasında bilet satışlarında % 42’lik bir artış elde etti. 2016 ve 2021 yılları arasında online seyahat acenteleri tarafından yapılan otobüs bileti satışlarının toplam otobüs bilet satışlarına penetrasyonunda 4 kat artış bekleniyor.

Yatırımla ilgili olarak Biletall CEO’su ve Yönetim Kurulu Üyesi Yaşar Çelik ise “Anadolu merkezli bir firma olarak Anadolu’daki ilk teknoloji yatırımını almış olmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Fon, az gelişmiş 43 şehri hedefliyor

Abraaj’ın Anadolu Girişim Sermayesi Fonu, kişi başına milli gelirin ulusal ortalamanın % 75 altında olduğu 43 şehri hedefleyerek, Türkiye’nin daha az gelişmiş bölgelerinde yüksek büyüme hızına sahip olan girişimlere yatırım yapıyor. Fon, Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yönetilen Rekabetçi Sektörler Programı kapsamındaki G43 Anadolu Girişim Sermayesi Fonu Projesi tarafından destekleniyor.

Anadolu Girişim Sermayesi Fonu ilk yatırımını yatak ve uyku ürünleri üreticisi Kayseri merkezli BRN Uyku Ürünleri’ne yapmıştı. Fonun ikinci yatırımı ise Ağustos 2015’te tek kullanımlık medikal ürün üreticisi İstanbul ve Şanlıurfa merkezli Yu-Ce Tibbi’ye olmuştu.

2007 yılından beri Türkiye’ye yatırım yapan Abraaj Group’un iş ortaklığı yaptığı şirketler arasında e-ticaret şirketi Hepsiburada, entegre lojistik uzmanı Netlog ve süt ürünleri üreticisi Yörsan Grup yer alıyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın