ADSL’de ‘Boş port yok’ diye bir şey yok!

Turkcell, ADSL’de ‘Boş port yok’ mazeretinin 87 bin kişiyi internetsiz bıraktığını açıkladı. Şirket, ADSL pazarında dengesiz rekabet şartlarının yarattığı boşluk nedeniyle Turkcell‘in 11 aydaki gelir kaybının 52 milyon TL’ye ulaştığını duyurdu.

Müşterilerine ADSL internet bağlamakta büyük sıkıntı çektiklerini ve binlerce kişinin ADSL/VDSL’de yaşanan altyapı kullanım sorunu nedeniyle evine internet bağlatamadığının altını çizen Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Doğuş Kuran, “Süreç gereği ADSL ile ilgili taleplerimizi Türk Telekom’a iletmemiz ve altyapı kullanımı konusunda kendilerinden gelecek onay doğrultusunda aktivasyonu gerçekleştirmemiz gerekiyor. Ancak Türk Telekom’dan bize aktivasyon sürecinde ‘Port yok, müşteri vazgeçti, adreste bulunamadı’ gibi mazeretler geliyor” dedi.

‘11 ayda 52 milyon TL’lik gelir kaybı’

dog%cc%86us%cc%a7-kuranTurkcell Superonline olarak Ocak-Kasım 2016 dönemini kapsayan 11 ayda, 87 bin müşterilerinin internetini bu nedenlerle aktif hale getiremediklerinin altını çizen Kuran, “Ayrıca aynı dönemde 50 bin müşterimiz de geciken bağlantı ve erken/tekrarlayan arıza sebebiyle mağdur oldu. Bu aksaklıklardan dolayı ise Turkcell 52 milyon liradan fazla gelir kaybına uğradı” diye konuştu.

Türk Telekom yetkilileri ile bir araya gelip sorunu konuştuklarını ve konuyla ilgili şikayetlerini Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) düzenli olarak iletmeye devam ettiklerini vurgulayan Doğuş Kuran, “Ancak sıkıntı çözülemiyor. Bu sıkıntılarda bakırın miadını doldurmuş olmasının da önemli payı var. Devletin fiber internetin önündeki engelleri kaldırması bu sıkıntıların da kökten çözümü olacaktır” dedi.

‘Kendilerine var, bize yok mu?’

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Doğuş Kuran’ın yaşanan sorun ile ilgili çarpıcı tespitleri şöyle:

 • Konuyla ilgili yasal düzenleme olmadığı için bize sundukları her mazereti geçerli sebep olarak gösterebiliyorlar. Örneğin TTNet’ten Superonline’a geçerken bile ‘port yok’ dediği abone için, sinyal vermediğinde, tekrarlayan arıza durumlarında kendisini suçlu görmüyor. Suçlu görmediği gecikmeler için de ceza ödemiyor. Ceza ödemek zorunda kaldıkları durumda ceza bedelleri, bizim hesaplamalarımızın aksine kendi hesaplamalarıyla çok cüzi rakamları önümüze getiriyor.
 • Sorun yaşadığımız her hat için Türk Telekom’a arıza bildirimi yapıyoruz. Türk Telekom bu arızalardan ve gecikmelerden dolayı ceza olarak son 5 ayda bize sadece 58 bin 510 TL ödemiş. Cezalarla ilgili düzenlemelerin de ivedilikle yeniden yapılması gerektiğini düşünüyorum.

‘Mevcut ADSL aboneleri de mağdur oluyor’

 • DSL abonelikleriyle ilgili taleplerin aktivasyona dönüştürülme oranı yüzde 50’ye geriledi. Gaziantep’te bu oran yüzde 20’lere kadar düştü. Bazı örneklerde bu abonelerin Türk Telekom’a geçmek istediğinde internetlerinin hızlı ve sorunsuz bir şekilde bağlandığını gözlemledik. Bu durum ‘Türk Telekom portları kendilerine rezerve ediyor’ diye düşünmemize yol açıyor.
 • adsl-portuSonuçlanamayan aktivasyon süreci nedeniyle geri dönüşü olmayan yıllık 4.4 milyon TL’ye yakın sadece çağrı merkezi giderimiz oluyor.
 • Maddi kaybımızı bir noktaya kadar görmezden gelebiliriz ancak ADSL müşterilerimizin bizim kontrolümüz dışındaki sebeplerle yaşadığı kötü deneyimden dolayı şirketimizin ve markamızın uğradığı itibar kaybını kabul etmemiz mümkün değil.
 • Abone yaptığımız mevcut müşterilerimizin arıza süreçlerinde de sıkıntılar yaşanıyor. Arıza çözüm taleplerini yine altyapısını kullandığımız Türk Telekom’a iletmek durumundayız. İlgili süreçte de önümüze engeller çıkıyor. Bu konuda da elimizde çok çarpıcı örnekler yer alıyor. Örneğin aynı talebi ilk ilettiğimizde ‘sorun bizden kaynaklı değil’ cevabı alıyoruz. Daha sonra aynı sorunu bir kez daha ilettiğimizde sorunun kendilerinden olduğunu kabul ederek çözüyorlar.

Kendi elimizle Vodafone’a gelir yazıyoruz!

adsl-kablosu

 • Örneğin Gaziantep’te bize talepte bulunanlara Türk Telekom logolu kartvizit bırakan insanlar türemiş. Kartlarını bırakıp bizim müşterilerimize ‘Bugün aktive olmazsa, yarın bizi arayın, bir gün içinde aktivasyonunuzu yapacağız’ diyorlar. Şu an orada rekabet dışı bir ticaret katmanı kurulmasını sağlayan, kayıt dışı ekonomiye destek olan bir ortam yaratılmış durumda.
 • Bursa’da bir öğrenci müşterimiz, 10 gün boyunca yeni adresine nakil yapılmasını bekliyor. Bu duruma kendim yanıt verdim, yazıştık. Çözüm bulmaya çalıştık, çözüm bulamadık, Türk Telekom gidip kurulumu yapmıyor.
 • Telefonlarına mobil data tanımlamayı önerdim, mobilde Vodafone hat kullanıyorlarmış. Buna rağmen gidip iki arkadaşa da 10’ar GB’lık Vodafone’dan mobil data paketi almalarını söyledim ve ödemesini bireysel olarak ben yaptım, bir yerde Vodafone’a 220 TL gelir sağlamış olduk.

Evlere 4.5G ile ADSL’e alternatif sunacak

 • wtthTürk Telekom kaynaklı uzayan süreçlerde müşterilerimizi internetsiz bırakmamak için ihtiyaca yönelik özel mobil data paketi oluşturduk. Haftalık 4 GB mobil internet paketini ücretsiz olarak sunuyoruz. Son 3 ayda bu paketten yararlananların sayısı 138 bine ulaştı.
 • Bu sorunların bir kısmını 4.5G teknolojisini kullanarak aşmak istiyoruz. Turkcell’in geliştirdiği WTTH (Wireless to the Home – Evlere Kablosuz Bağlantı) teknolojisi ile 4.5G şebeke altyapımızı kullanarak hanelere ulaşacağız. Fiber teknolojisi olmayan yerlere 4.5G kapsamasını ev içerisinde Wi-Fi ile dağıtabileceğiz. WTTH teknolojisini fiber bağlantısı olmayan Turkcell müşterileri için ADSL’e alternatif olarak sunacağız.

Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın