Ecosia internetteki her aramanıza bir ağaç fidanı dikiyor

İnternet arama motoru denilince Türkiye’de ilk akla gelenler hiç şüphesiz ki Google, Yandex ve Bing. Ama bu arama motorları üzerinden arama yaptığınızda, onlar kazanıyor. Peki internette her arama yaptığınızda sizin adınıza ağaç dikilmesini ve doğanın kazanmasını ister misiniz? Sosyal bir girişim olan ağaç fidanı diken arama motoru Ecosia.org tam da bunu yapıyor.

Almanya merkezli olarak 2009 yılı sonunda açılan Ecosia, kullanıcıların platformu üzerinden yaptığı her arama için bir fidan dikiyor. Yaptığınız aramalarla dikilen/dikilecek fidanları, sitede bulunan “Ağaç Sayacı” ile takip edebiliyorsunuz. Sitenin “Ayarlar” bölümünden “Bölge” ve “Dil” seçimi ile Türkiye’den Türkçe sonuçları arama sonuçlarına dahil edebiliyorsunuz. “Ayarlar”dan arama sonuçlarına Google’ı da ekleyebiliyorsunuz.

Ağaç fidanı diken arama motoru nasıl çalışıyor?

Arama sonuçlarından elde ettiği reklam gelirinin yüzde 80’ini ağaçlandırma çalışmaları için bağışlayan bu girişim, kurulduğu günden bu yana toplam 4.2 milyonu aşkın ağaç dikmiş. Her 11 saniye bir fidan diken Ecosia’nın aktif kullanıcı sayısı 2 milyonu geçmiş.

Dünya çapındaki ağaçlandırma çalışmaları için şu ana kadar toplam 3 milyon Euro’ya yakın kaynak aktaran Ecosia, Microsoft’un arama motoru Bing’in altyapısını kullanıyor. Chrome tarayıcı için özel eklentisi de bulunan Ecosia’nın mobil cihazlara yönelik olarak iOS , Android ve Windows Phone uygulamaları da mevcut.

Odunluk mu yaptı? Odun gönder

odungonderÇevrecilik odaklı sosyal girişim denilince, Türkiye’de geçen ay açılan Odungonder.com u atlarsak olmaz. Sloganı, “Odunluk mu yaptı? Hatası mı var? Bir şey mi unuttu? Odun gönder, o anlar” olan site, kesilen ağaçlardan arta kalan odun parçalarını özel ambalajlarla verilen adrese teslim ediyor.

Konuya esprili bir dille yaklaşsa da Odungonder.com, “Odunluk yapmanın iyi tarafı da var. Odunluk yaptı veya size odun gönderdi diye çok da üzülmeyin. Çünkü gönderdiğiniz her odunla bir fidan bağışı yapmış oluyorsunuz ve adınıza bir fidan dikiliyor, düzenlenen sertifikanız da size gönderiliyor” diyor. Sitenin “1 Odun – 1 Fidan” uygulaması kapsamında TEMA aracılığı ile fidan bağışı  yapılabiliyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın