Airbnb uygulaması tek başına Türkiye konaklama sektörünü ikiye katladı!

2008 yılında ABD’nin San Francisco kentinde kurulan online oda/ev kiralama ve rezervasyon servisi Airbnb, aldığı son 1 milyar dolarlık yatırımla toplam değerini 24 milyar dolara çıkardı. Böylece dünyanın en büyük otel ve konaklama zincirleri olan Hilton’un 27 milyar dolar, Marriot’un 21 milyar dolarlık piyasa değerini de aşan Airbnb, “dünyanın en değerli konaklama şirketi” oldu.

190’dan fazla ülkeden 34 bini aşkın şehirde toplam 1 milyon 200 bin konaklama yerini tek platformda sunan Airbnb, şu ana kadar 35 milyondan fazla konuk ağırladı.

Dünyanın en değerli 3. ‘start-up’ı oldu

airbnb-dunya

Sosyal ağ tabanlı çalışan sistemiyle 6 yılda 7 defa yatırım alan şirket, son aşamaya gelen yeni bir turla 1 milyar dolarlık yatırımı da ağına çekmek üzere. 7 yılda toplam 1.8 milyar dolarlık yatırım alan şirketin değeri de bu son turla 10 milyar dolardan 24 milyar dolara fırladı.

Airbnb, bu rakamla, Çinli akıllı cihaz üreticisi Xiaomi’nin 46 milyar dolar ve San Francisco merkezli küresel araç çağırma uygulaması Uber’in 41 milyar dolarlık değerinin hemen ardından “Dünyanın en değerli 3. start-up”ı konumuna da yükselmiş oldu. 2013 yılında 250 milyon dolar, 2014’te 500 milyon dolar gelir elde eden Airbnb, 2015’te 1 milyar dolar, 2010 yılında ise 10 milyar dolar gelir elde etmeyi planlıyor.

Binlerce kişiye evinden para kazandırıyor

airbnb-istanbul

Airbnb’nin ulaştığı inanılmaz rakamlar, bunlarla da sınırlı değil. Şirketin rakamlarını Türkiye’nin turizm sektörüyle karşılaştırırsak, Airbnb’nin tek başına yakaladığı başarı grafiği – Balon mu? Gerçek mi? Endişelerini bir tarafa bırakırsak – daha da çarpıcı bir boyut alıyor.

2014 yıl sonu itibariyle Türkiye turizm sektörünün toplam gelirleri 34 milyar dolara ulaşırken, konaklama sektörünün Türkiye ekonomisine katkısı yıllık net 11 milyar dolar seviyesinde. Diğer bir deyişle, Airbnb’nin 24 milyar dolarlık değeri, Türkiye konaklama sektörünü tek başına ikiye katlıyor.

Bir oteli yok ama Cizre’den Keşan’a odası var

airbnb-turkiye

Türkiye’de de faaliyette olan ve Türk Lirası (TL) ile de işlem yapılabilen Airbnb, İstanbul, Antalya, Bodrum, Fethiye gibi popüler destinasyonlarda her bir nokta için 1000’i aşkın konaklama alternatifini listeliyor. Üstelik Airbnb’ye dahil olan kullanıcılar arasında sadece İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirler ile popüler tatil mekanları da yok. Airbnb’nin San Francisco’da başlayan yolculuğuna Cizre’den, Hopa’ya; Keşan’dan Silopi’ye kadar Türkiye’den binlerce konaklama noktası da eşlik ediyor. İsteyen herkes, evlerini veya odalarını sisteme kaydettirip, Airbnb üzerinden gelir elde edebiliyor. Airbnb’nin web‘in yanısıra iOS ve Android akıllı cihazlar için de ücretsiz uygulamaları bulunuyor.

Son bir not: Türkiye’de turizm belgeli tesis (otel, motel…vb) sayısı 4 bin civarında, Airbnb’nin portföyünde ise bir otel bile yok!

 

 

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın