Akbank yurtdışı para transferinde ‘blockchain’ kullanacak

Akbank, uluslararası para transferinde blockchain teknolojisini kullanarak şeffaflık ve hızı artırıp, maliyetleri düşüren çözümler sunan teknoloji firması Ripple ile anlaşan ilk Türk Bankası oldu. Akbank blockchain teknolojisi ile ilk işlemleri gelecek ay yapmaya başlayacak.

Bankadan konuyla ilgili yapılan duyuruya göre Akbank, Silikon Vadisi’nde faaliyet gösteren Ripple ile dijitalin öncü yeniliklerinden “blockchain teknolojisi”ni yurtdışı para transferlerinde kullanmak üzere anlaşma sağladı.

Akbank, küresel para transfer sisteminin yeni platformu Ripple ile anlaşmasının ilk adımı olarak, Almanya’da faaliyet gösteren iştiraki Akbank AG üzerinden tüzel ödemeler kapsamında pilot çalışma başlattı. İlk işlemlerin Mayıs ayında hayata geçirilmesi bekleniyor.

Akbank, Ripple ile yaptığı bu işbirliğiyle, tüm dünyada yeni ve gelişen bir teknoloji olan ‘blockchain’i kullanarak, müşterilerine daha hızlı ve daha şeffaf bir şekilde para transferi hizmeti ve müşteri deneyimi sunmayı hedeflediğini duyurdu. Bankanın açıklamasında, “Akbank’ın bu yeni ürünü, hızlı ve esnek yapısı, uygulanacak masraf ve döviz kurlarını önceden sunabilmesi, muhabir banka masraflarını azaltması, ödemenin takip edilebilir olması ve 7/24 özelliğiyle fark yaratacak” denildi.

FinTech’lere yakın takip

Tolga Ulutaş, Akbank

Dijital teknolojiler alanında küresel düzeydeki gelişmeleri ve finans sektörü ile teknolojiyi birleştiren FinTech’leri yakından izlediklerinin altını çizen Akbank Direkt Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tolga Ulutaş, “Tüm dünyada yeni kullanım alanları oluşmaya başlayan blockchain teknolojisini yurtdışı para transferlerinde kullanma konusunda önemli bir adım atan Türkiye’deki ilk banka olmaktan heyecan ve mutluluk duyuyoruz” dedi.

Tolga Ulutaş, şöyle konuştu:

“Blockchain teknolojisiyle müşterilerimize yenilikçi dijital ürünler sunmaya devam edeceğiz. Teknolojinin geldiği bu yeni aşamanın, hız ve şeffaflığı artırırken, aynı zamanda maliyetleri de düşürerek finans sektöründe para transferi dahil birçok alanda yeni bir dönem açacağını düşünüyoruz.”  


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın