Sistemi çöken Akbank: Sorun giderildi… Teşekkür ederiz!

Sistemlerinde teknik sorunlar ve kesintiler yaşayan Akbank çöktü. Akbank‘ta bu sabah erken saatlerden itibaren, şube, ATM, mobil, internet şubesi gibi kanallardan işlemler yapılamazken, bankanın POS cihazları da çalışmadı.

Sosyal medya ve internet kullanıcılarının gündemine oturan konuyla ilgili olarak Akbank’tan öğlen saatlerinde yapılan ilk açıklamada, “Teknik sebepler ile banka içi sistemlerimizde geçici kesintiler yaşanmaktadır. Konu ile ilgili ekiplerimiz çalışmakta olup, en kısa zamanda hizmetlerimiz kesintisiz olarak devam edecektir” denildi.

15 milyon müşterisi var

Türkiye çapındaki 840 şubesi, 4200 ATM’si ve 460 binden fazla POS terminalinin etkilendiği kesinti nedeniyle Akbank’ın internet bankacılığı ve Akbank Direkt üzerinden sunduğu mobil bankacılık işlemleri de yapılamadı. Bankanın 15 milyonu geçen müşterisinin etkilendiği sorunun giderilmesi, öğleden sonrayı buldu.

Sorunun neden kaynaklandığını kamuoyuyla paylaşmayan Akbank, kesintilerin giderilip, tüm hizmet kanallarının çalışır hale geldiğini Twitter hesabı üzerinden saat 15:43 itibariyle yaptığı şu açıklama ile duyurdu:

“Sistemlerimizde geçici olarak yaşanan yavaşlama ve kesintiler giderilmiştir. Hizmetlerimiz tüm kanallarımızda devam etmektedir. Müşterilerimizin gösterdiği anlayış için teşekkür ederiz.” 

2016’da 4 milyon dolarlık saldırı

Akbank, 8 Aralık 2016 tarihinde uluslararası bir şebekenin tüm dünya bankalarına yaptığı bir Swift yurtdışı para transfer sistemleri saldırısına kendisinin de maruz kaldığını açıklamıştı.

Bilgisayar sistemlerine yönelik bie ‘atak’ düzenlendiğini duyuran Akbank, ‘hacker’ların bu siber saldırısı nedeniyle maruz kalabileceği azami risk tutarının 4 milyon dolar seviyesinde olduğunu duyurmuştu.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın