Akbank Direkt’e ‘telefonunu salla kredini gör’ özelliği eklendi

Akbank, dijital bankacılık uygulaması Akbank Direkt’e müşterilerinin telefonlarının sallayarak kullanabilecekleri kredi tutarını anında görebildikleri “Telefonu salla kredini gör anında” özelliğini ekledi.  Akbank müşterileri telefonunu salla kredini gör özelliği ile kullanabilecekleri kredi tutarını telefonlarını sallayarak öğrenip, dilerlerse kredilerini anında hesaplarına aktarabiliyor.

Bu ürünle Türkiye’de bir ilke daha imza attıklarını belirten Akbank Direkt Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tolga Ulutaş, “Akbank Direkt, müşterilerimizin günlük hayatları içindeki finansal ihtiyaçlarına ek bir süreç yaratmadan, ihtiyaç anında çözüm sunmayı hedefliyor” dedi.

Ulutaş, “Örneğin, ödemeler dünyasının mobil cüzdan, QR kod, temassız ödemelere kaydığı günümüzde, müşterilerimiz için ödeme anında en kritik soru nakit ihtiyaçlarını nasıl karşılayacakları. Bu ihtiyaca çözümü, kullanılabilecek kredi tutarının saniyeler içinde öğrenilebileceği yeni bir servis geliştirerek sunduk” diye konuştu.

‘Telefonunu salla kredini gör’ nasıl çalışıyor?

Tolga Ulutaş

Tolga Ulutaş,  Akbank Direkt’e eklenen ‘telefonunu salla kredini gör’ özelliği hakkında şu bilgileri verdi:

Akbank müşterileri alışverişe başlarken sadece telefonlarını sallayarak kullanabilecekleri kredi tutarını öğrenebiliyor, alışverişlerini buna göre planlayabiliyor. Müşterilerimiz, nakit ihtiyaçlarının olduğu her anda bu özellikten faydalanabiliyor. Hem pratik, hem de eğlenceli olmasıyla öne çıkan bu özellikle kullanabilecekleri kredi tutarını öğrenen müşterilerimiz, dilerlerse krediyi anında hesaplarına da aktarabiliyor.”

3 krediden biri dijitalden

Akbank Direkt Kredi’nin Aralık 2015’te kullanıma açılmasından bu yana en çok tercih edilen dijital bankacılık ürünlerinden biri olduğunu belirten Ulutaş, “Bugün ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen 3 müşterimizden 2’si dijital kanalları tercih ediyor” dedi.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın