Öğrencilere ‘akıllı saat’ yasağı geliyor

Akıllı gözlük Google Glass’ta olduğu gibi akıllı saatler de yasaklarla tanışmaya başladı. Hem sosyal hayatımızı hem de iş yapma biçimlerimizi değiştiren akıllı saatler, kopya çekmenin yöntemlerini de çeşitlendirince, ilk yasağını İngiltere’de yedi. Giyilebilir teknolojinin en popüler örneklerinden olan akıllı saatler, “uyanık” öğrencilerin son tercihi olunca, yasal önlemler de gecikmedi.

İngiltere’nin başkenti Londra’daki City Üniversitesi, öğrencilerin akıllı saatleri aracılığıyla kopya çekmeye başladığını fark edince, sınavlarda saat kullanımını yasakladı. Üstelik sadece akıllı saat da değil… Hangi saatin akıllı olup olmadığını belirmenin güçlüğüne dikkat çeken üniversite yönetimi aldığı kararla, artık öğrenciler sınavlarda saat kullanamayacak.

Üniversite yönetimi Bluetooth’u farketti!

apple-watch

Daha önce sınav esnasında akıllı telefonlarını plastik bir kılıf içinde masalarının altına koyulmasını isteyen üniversite, akıllı saatlerin Bluetooth ve Wi-Fi aracılığıyla akıllı telefona ve dolayısıyla internete bağlanarak kopya çekildiğini fark edince, bu kararı aldı. Sınavdaki öğrencilerin ne kadar sürelerinin kaldığını anlayabilmeleri için ise sınıflardaki duvar saati sayısı artırıldı.

City Üniversitesi’ndeki yasağın hem İngiltere’de hem de diğer ülkelerdeki okullarda yaygınlaşması beklenirken, Sony Smart Watch, Samsung Galaxy Gear, LG G Watch, Motorola Moto 360, Pebble ve Asus ZenWatch gibi rakiplerinin olduğu pazara nisan ayında girecek olan Apple Watch da daha tüketicilere sunulmadan bir pazarını daha kaybetmiş oldu.

 

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın