Akıllı telefon ve tabletlere zam geliyor!

Türkiye’deki teknoloji meraklılarını üzecek bir haberimiz var: Akıllı telefon ve tabletlere zam geliyor! Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin yaptığı açıklamaya göre elektronik ürünlere ek gümrük vergisi getirilecek. Bu kapsamda ise elektrik, elektronik, cep telefonu ve tablet bilgisayar değerlendiriliyor. Başka bir deyişle bu cihazlar zamlanacak.

Bakanın paylaştığı bilgilere göre önümüzdeki 1 ay içinde ilave gümrük vergiler alınmaya başlanacak. Ancak vergi oranı ise henüz açıklanmış durumda değil. Söz konusu vergi sadece ithal olan cihazları kapsayacak. Türkiye’de üretilen akıllı telefon, tablet, beyaz eşya veya televizyon gibi ürünler ek vergi kapsamında yer alacak. Bu yüzden de Türkiye’de üretilen cihazların daha ekonomik olacağını ifade edebiliriz.

En az yüzde 5 zam

İddialara göre söz konusu vergi en az yüzde 5 civarında olacak. Bu da 1000 liralık bir akıllı telefonun 50 lira zamlanacağını gösteriyor. Özellikle üst segmentteki akıllı telefon fiyatların fiyatları ciddi şekilde artacak. Doların, TL karşısında değer kazanmasından dolayı geçtiğimiz dönemde Apple başta olmak üzere tüm markalar zam yapmıştı. Şimdi ise 3000 lira civarında olan bir akıllı telefon en az 150 lira daha zamlanacak.

Akıllı telefon ve tablet gibi cihazları elimizden düşürmeyen bir toplum olduğumuzu düşünecek olursak bu zamlardan çok etkileneceğimizi sanmıyoruz. Zamlar sonrasında satışların nasıl etkileneceğini merakla bekliyoruz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın