Akıllı telefon testleri nasıl yapılıyor? [TeknoYO! TV]

Akıllı telefonlar elimize geçmeden önce bir çok testten geçiyor. Üretim aşamasının ardından yapılan ısınma testi, düşme testi, bükülme testi, çizilme testi… bunların en başında gelenleri. Peki bu testler nasıl yapılıyor?

Vestel’in Manisa’da bulunan Vestel City’deki akıllı telefon üretim bölümünde yapılan testleri TeknoYO! TV olarak yerinde inceledik. Bu testlerin ayrıntılarına geçmeden birkaç anektodu da paylaşmak isteriz.

Türkiye’de 4.5G testi yapan tek yer

4-5g-radyasyonTürkiye’de RF (radyo frekans) testlerinin yapılabildiği iki merkez bulunuyor. Cep telefonlarının yaydığı elektromanyetik dalgaların sağlık için zararlı olan boyutlarda olup olmadığını ölçen bu merkezlerden ilki Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu’nun (BTK) Ankara’da bulunan test laboratuvarı, diğeri ise Vestel City’de bulunan test merkezi. Türkiye’deki 4.5G testlerinin şu an yapılabildiği tek yer ise Manisa’daki bu merkez.

Vestel, geçen yıl bu test merkezine 2 milyon Euro’luk yatırım yapmış.  Aylık 200 binin üzerine akıllı telefon üretim kapasitesine sahip olan merkezde üretilen telefonlar, rastgele ve yüzde 10’luk bir oranla testlere tabi tutuluyor. vestel-esit-sans

Çalışanların çoğunluğu kadın

Vestel Venus modelleri başta olmak üzere Turkcell ve Vodafone’a da yerli telefon üreten Vestel’in akıllı telefon üretimi bölümünde çalışanların çoğunluğu kadın. Bunun nedeni olarak ise kadınların el becerilerinin daha yüksek olması gösteriliyor.

Akıllı telefon üretim bantlarında, şirketin “Eşit Şans” adı verilen sosyal sorumluluk ilkesi çerçevesinde 100’den fazla sağır ve dilsiz çalışan (“Yeşil Yakalı” olarak adlandırılıyor) bulunuyor.

Gelelim, akıllı telefon testlerine…

20160407_1420591Merkezde sadece Vestel’in ürettiği akıllı telefon değil, pazardaki rakiplerinin akıllı telefon modelleri de test ediliyor.

Vestel ile Turkcell’in 649 TL’ye satışa sunduğu 4.5G’li Venus V3 5020 modelinin tanıtımının da yapıldığı merkezde gerçekleştirilen testlerin başlıcaları ise şunlar:

1- Kablo Kırılma Testi

2- Cihaz Isınma Testi

3- Bağlantı Ayarları Testi

4- Düşme/Çarpma Testi

5- Ekran Çizilme Testi

6- Bükülme/Kırılma Testi

7- Açma/Kapama Testi


Yorumlar

yorum

1 comment

  1. A. Kayar

    Bazı alısün modelleri oldukça dayanıklı görünüyor. Çekiçle vurulduğunda bile kırılmayan modeller çıkmış. Hatta ekranları bile çatlamıyor.

Bir Cevap Yazın