16 milyar dolarlık bulut pazarı Amazon’un egemenliğinde

Teknoloji şirketlerinin bulut bilişim servislerine yaptığı yatırım her geçen gün hızla artıyor. Yapılan son araştırmalara göre ise bu pazar 2014 yılında 16 milyar dolarlık bir hacim oluşturmaya başladı. Ancak bulut yeni bir pazar olduğu için bu alana ilk adım atan şirketlerin egemenliği sürüyor.

Bulut bilişim konusunda ilk hamlelerden birini yapan Amazon, bu pazarda açık ara lider durumuda. Synergy’nin hazırladığı rapora göre Amazon’un 16 milyar dolarlık bulut pazarından aldığı pay yüzde 30. Amazon’un en yakın rakibi ise Microsoft. Microsoft’un aldığı pay ise yüzde 10 olarak açıklanıyor.

IBM ise pazarda üçüncü sırada. Ancak aldığı pay oldukça rakiplerinin gerisinde. Paylaşılan bilgilere göre IBM bulut bilişim pazarından yüzde 7 pay alırken, Google yüzde 5’lik pay ile dördüncü sırada. Salesforce’un payı ise yüzde 4.

Giderek güçleniyor

Aşağıdaki grafikten görüldüğü üzere Amazon, bulut bilişim pazarında giderek güçlenmeye devam ediyor. Ancak bu alana rakiplerinin de yatırımları giderek artıyor. Önümüzdeki dönemde bulut bilişim pazarı nasıl şekilleneceğini merakla bekliyoruz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın