Bu cinayeti çözse çözse, Amazon Echo çözer!

Teknoloji devi Amazon’un ev içi akıllı asistanı Echo, ABD’deki bir cinayet soruşturmasına karıştı. ABD’de maç izlemek için bir araya gelen 3 arkadaştan biri gece yarısında evin jakuzisinde ölü bulundu. Olay yerini incelemeye gelen yetkililer, evde Amazon Echo ile karşılaşınca, Amazon’dan Echo’nun kayıtlarına erişmeyi talep etti. Çünkü, Amazon Echo cinayet olayının tek tanığıydı.

Cinayet (veya intihar) olayının  gerçekleştiği saatlerde, evde bulunan Echo’nun ortamdaki ses kayıtlarını ve konuşmaları kaydedip, etmediğini soruşturan mahkeme, cinayeti ev sahibinin (James Bates) işlediğini düşünüyor. Ancak bunun için gerekli olan delillerin ise Amazon Echo’da saklı olduğu düşünülüyor.

Kayıtlar Amazon sunucularında

Amazon ise şimdilik, kullanıcı bilgilerini paylaşmayı reddediyor. Olay yeri incelemesine gelen ABD polisi, evdeki Echo’ya el koymuş. Ancak Echo, verilerini Amazon’un bulut sunucularında tuttuğu için ses kayıtlarına henüz ulaşılamamış.

Cinayetin gerçekleştiği evde, Amazon’un Echo’sunun yanısıra akıllı termostat Nest ve akıllı alarm sistemi Honeywell’in de bulunması, akıllı ev sistemleri ve veri paylaşımının hukuki geleceği konusunda da yeni bir tartışma başlatmış durumda. Cinayetin tek şahidi olarak öne çıkan Echo, konusunda Amazon ve FBI’ın nasıl bir yol izleyeceği ise merak konusu.

Kullanıcısının sesli komutlarına yanıt veriyor

Dışarıdan bakıldığında bir hoparlör olan Amazon Echo’yu kullanıcı internete bağlayıp, kendi hesabıyla eşleştirerek kullanmaya başlıyor. Kısa sürede 1000’in üzerinde uygulama geliştirilen Amazon Echo’ya alexa.amazon.com adresindeki ve ABD uygulama mağazalarından indirebilen Amazon Alexa isimli uygulamadaki arayüzler üzerinden yetenekler yüklenebiliyor.

Sesli komutla çalışan kişiselleştirebilen cihaz ile Spotify hesabı üzerinden müzik dinlemek, Uber’den araç çağırmak, pizza sipariş etmek, çiçek göndermek, akıllı ev ürünlerini yönetmek, amazon.com’da online alışveriş yapmak mümkün olabiliyor. Amazon’un Echo’su 179 dolarlık fiyatla satılıyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın