Kasa yok, ödeme kuyruğu yok, Amazon Go var!

Dünya e-ticaret devi Amazon, offline alışverişlerde kasa ve kuyruk sorununu çözmek için geliştirdiği yeni mağazacılık deneyimi Amazon Go’yu tanıttı. Yapay zekâ ve sensörler yardımıyla çalışan Amazon Go uygulaması ile kasada ödeme bekleme derdini ortadan kaldıran şirket, deneme amaçlı ilk şubesini ABD’nin Seattle kentinde açtı.

amazon-go-taÖdeme yapmak için kasaya gidilmesine gerek bırakmayan bu yeni deneyim için tüketiciler önce telefonlarına Amazon Go uygulamasını indiriyor.

Mağazaya girerken QR kodlarını okutuyor. Mağaza içerisinde satın almak istedikleri ürünleri çantasına atan müşterinin alışveriş yaparken sanal alışveriş sepeti güncelleniyor.

Alışverişi biten müşteri, deyim yerindeyse elini kolunu sallayarak mağazadan çıkıyor. Amazon ise müşterinin neleri aldığını tespit edip, ödemeyi otomatik olarak çekerek, faturayı müşterinin cep telefonuna gönderiyor.

Amazon Go nasıl çalışıyor?

Sürücüsüz otomobillerdeki kamera ve sensör teknolojileri kullanılarak geliştirilen Amazon’un “Al ve Çık” adı verilen alışveriş deneyimi, şimdilik sadece Amazon çalışanları tarafından test ediliyor. Amazon Go’nun son tüketilere ise 2017 yılının başında sunulması hedefleniyor.

Amazon gelecek 10 yıl içinde ABD genelinde Amazon Go ile çalışan 2 bin mağaza açmayı planlıyor. Amazon, müşteri tercihlerini öğrenen yapay zekaya dayalı Amazon Go ile kişiye özel reklam ve indirimler de sunmayı amaçlıyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın