Almanya üzerinden Türkiye’ye açılan Amazon greve çıkıyor

Dünyanın en büyük e-ticaret şirketi Amazon’un Almanya birimi Amazon.de çalışanları greve çıkıyor. Geçen ay Türkiye’ye de doğrudan hizmet vermeye başlayan Amazon.de bünyesindeki çalışanlar için grev çağrısı yapıldı. Amazon grev için 24 Aralık 2016 gününü bekliyor.

Almanya’nın en büyü hizmet sendikası olan Ver.di’nin duyurusuna göre Amazon.de’deki ücret ve çalışma koşulları ile ilgili uzun süren anlaşmazlık sonucu Amazon’un Almanya depolarındaki çalışanlar için grev çağrısı yapıldı.

Ver.di yaptığı açıklamaya göre Amazon’un Koblenz’deki depolarında 19 Aralık Pazartesi günü başlayan greve, 24 Aralık Cumartesi günü Amazon’un Almanya’daki 3 deposu daha katılacak. Amazon ise konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapmadı.

Yılbaşı alışverişleri etkilenebilir

Sendika temsilcileri, daha önce çıkılan grevlerde Amazon’un Almanya’daki depoları önünde ürün teslimatı için bekleyen araçlar nedeniyle kilometrelerce kuyruğun oluştuğuna dikkat çekerken, grevin özellikle Amazon’dan yapılan online yılbaşı alışverişlerini etkileyeceğini belirtildi.

Sendika, sürekli kontroller, ağır iş yükleri ve fiziksel olarak stresli faaliyetler, özellikle Noel döneminde artan iş yükü nedeniyle çalışanların koşullarının iyileştirilmesini talep edildi.

Ver.di’nin açıklamasında, “Amazon, daha iyi çalışma koşullarının bağlayıcılığını garanti altına almak için toplu bir sözleşme yapmalı. Ücretler de en az yüzde 15 artırılmalı” çağrısı yapıldı.

Türkiye’ye ücretsiz kargo

E-ticaret devi Amazon’un ABD’den sonraki ikinci büyük pazarı olan Almanya’da 11 bini depo işçisi olmak üzere binlerce geçici işçi çalışıyor.

Amazon.de, Kasım 2016’da Türkiye’ye de açılmıştı. Türkiye’deki kullanıcılara hizmet vermek için Türkçe dil seçeneğini devreye alan Amazon.de, 49 Euro ve üzerindeki alışverişlerde Türkiye’ye ücretsiz kargo hizmeti de sunmaya başlamıştı.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın