Amazon devasa verileri buluta Snowmobile tırı ile taşıyacak

Dünya e-ticaret devi Amazon‘un bulut servisi Amazon Web Services (AWS), şirketlerin verilerini buluta taşımak için Snowmobile” adını verdiği yeni hizmetini tanıttı. AWS’nin Las Vegas’ta düzenlediği konferansta tanıtılan Amazon Snowmobile, kullanıcıların karşısına tır ile çıktı.

Tır ile birlikte tırın üzerinde yer alan konteyner şeklindeki devasa bir hard diskten oluşan Snowmobile, kelime anlamı (kar arabası) gibi en zor şartlarda bile kesintisiz ve hızlı veri aktarımı yapabiliyor.

AWS’nin geçen yıl duyurduğu bulut depolama kutusu Snowball1 Petabyte (yaklaşık 1 milyon Gigabytes) veriyi taşıyabilirken, daha büyük ölçekteki veri setleri bulunan işletmelere odaklanan Snowmobile ise 1 Exabyte (yaklaşık 1 milyar Gigabytes) boyutunda veri taşıyabiliyor.

‘Normal şartlarda 26 yıl sürer’

aws-snowmobileDiğer bir deyişle, AWS’nin Snowmobile adlı buluta veri transferi hizmeti sunan bu tırı, binlerce Snowball’un taşıyabileceği veriyi tek seferde depolayabiliyor. Snowmobile ile veri aktarımı yapmak için açıklanan ücret ise aylık GB başına 0.005 dolar.

Snowmobile’ı tanıtan Amazon Web Services CEO Andy Jass, “Bugün artık ‘exabyte’ boyutunda veri depolayan şirketler var. Geleneksel yöntemlerle bu veriyi buluta taşımak 26 yıl sürer. Bu veriyi buluta taşımak, 10 Snowmobile ile 6 ay sürüyor” dedi.

Amazon Snowmobile ile ilgili ayrıntılı bilgiyi burada bulabilirsiniz. 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın