Şeker gibi işletim sistemi Android Lollipop’un 10 özelliği

Ve Google işletim sistemindeki son kozunu oynadı. Lollipop adındaki Android 5.0 işletim sistemi, yeni akıllı telefonlarla kullanıcılarla buluşmaya başladı. Yeni işletim sisteminin birçok özelliği bulunuyor. Özellikle daha az şarj harcama gibi farklarıyla kullanıcıların beğenisini şimdiden kazanmaya başladı. İşte Android 5.0 Lollipop’un 9 özelliği…

 

1- Şarj sorununa kesin çözüm

android-5-lollipop-sarj

Kullanıcıların başını ağrıtan şarj sorunu Android 5.0 Lollipop ile kısmen de olsa çözülüyor. ‘Project Volta’ adındaki yeni teknolojiyle cihaz içerisindeki tüm uygulamalar tek tek kontrol ediliyor. Bu uygulamalar kullanılmadığı zamanlarda güç tüketimi harcamayacak şekilde ayarlanıyor. Buna ek olarak Battery Historian özelliği ise kullanım alışkanlıklarına göre cihazın güç yönetimini şekillendiriyor. Sonuç mu? 90 dakikaya kadar şarj süresi uzuyor.

 

2- Çok materyalist!

android-5-lollipop-material-dizayn

Android 5.0 Lollipop ile yepyeni bir tasarım anlayışı geliyor. Basit ve anlaşılır olma amacıyla hazırlanan yeni işletim sistemi, özellikle renkler ve derinlik konusunda dikkat çekiyor. Çok katmanlı işlemler üzerinden çalışan Lollipop, önceki sürümlere göre daha hızlı çalışacak.

 

3- Sanatsal bir makine

android-5-lollipop-64-bit

iOS 8 işletim sistemi gibi 64 Bit desteğiyle gelen Android 5.0 Lollipop, ‘ART’ yapısına sahip. Android’in son iki sürümünde kullanılmaya başlanan ART, özel bir yazılım altyapısı kullanıyor. Böylece uygulamalar, daha verimli bir şekilde çalışıyor, daha az güç tüketiyor ve daha yüksek performans sunuyor.

 

4- PC kalitesinde oyun

android-5-lollipop-oyun

Hemen yukarıda bahsettiğimiz yeni yazılım altyapısı ART ile performansını ve verimini arttıran Lollipop, oyunlarda da daha fazla performans sunacak. Kısaca yeni işletim sistemi PC kalitesinde oyun deneyimi sunacak.

 

5- Chrome’a doping

android-5-lollipop-chrome

Google’ın web tarayıcısı Chrome, Lollipop ile tamamen yeni bir deneyim ve performansa sahip olacak. ‘Fluid’ tasarım anlayışıyla yenilenen yeni Chrome, bilgisayarlardaki gibi grafik işlemci kullanımıyla performansı daha da katlayacak. Paylaşılan bilgilere göre Chrome, 60 fps ile yumuşak geçişler sunacak. Başka bir deyişle sıfır gecikme yaşanacak.

 

6- Her zaman her yerde

android-5-lollipop-cihazlar

Yeni Android işletim sistemi akıllı telefonların yanı sıra akıllı saat, tablet ve hatta destekleyen otomobiller de bile kullanılabilecek. Böylece kullanıcılar akıllı cihazlarından hiç ayrı kalmadan kullanabilecek.

 

7- Bildirimlere tek dokunuş

android-5-lollipop-bildirim

Çok fazla bildirim gelenlere müjde. Çünkü Android 5.0 Lollipop ile bildirim sistemi de yenilendi. Tek bir dokunuş ile tüm bildirimler detaylı olarak sıralanacak. Böylece bildirimleri okumak ve silmek kilit ekranından çok daha kolay ve hızlı şekilde gerçekleştirilebilecek.

 

8- Hemen hissedecek

android-5-lollipop-dokunmatik

Lollipop, butonlara dokunulduğunda anlık tepki verecek. Ekranda yer alan animasyonlar çok daha hareketli olacak. Buna ek olarak gerçek zamanlı gölge efekti sunan 3D animasyon desteği de yeni işletim sisteminde yer alacak.

 

9- Durmak yok, yola devam!

android-5-lollipop-oyun2

Arama geldiğinde yarıda kesilen uygulamalara son. Lollipop’ta oyun oynarken veya bir uygulamayı çalıştırırken arama gelirse içeriğe ara vermeden aramayı reddetmek mümkün olacak. Yani yaptığınız işleme son vermek gerekmeyecek.

 

10- İlk önce kendine

android-5-lollipop-nexus

Google, Android 5.0 Lollipop’u ilk önce kendi cihazları için yayınlayacak. Paylaşılan bilgilere göre Nexus 6 akıllı telefon ve Nexus 9 tablet, kasım ayında Android 5.0 yüklü olarak piyasaya sürülecek. Daha sonra Samsung, HTC, Sony ve LG gibi diğer üreticilerin cihazları Lollipop ile tanışacak.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın