Android M’de yer alacak 6 yeni özellik

Google’ın yılda bir kez geliştiricileri bir araya topladığı Google I/O 2015 etkinliğinde tanıtılan yeniliklerin arasında yeni işletim sistemi Android M vardı. Google’ın mobil cihaz yazılımı anlamında oldukça farklılıkları kullanıcılara ve geliştiricilere sunduğu Android M’in en çok dikkat çeken özelliği ise akıllı cihazların bataryalarını daha ekonomik kullanması. Başka bir deyişle Android M artık akıllı telefonların şarj ömrünü biraz da olsun uzatacak. İşin aslına bakacak olursa Android M’de birçok farklı özellik bulunuyor. Biz de bu özellikleri bir araya getirelim dedik. İşte Android M’de yer alacak 6 yeni özellik…

 

1- Tüm uygulamalar bağlantılı

andorid-m-ozellikleri-1Google’ın tanıttığı yeni özellikler arasında birbiriyle bağlantılı uygulamalar bulunuyor. Bu özellik sayesinde bir uygulama kullanırken farklı uygulamaları bağlayarak kesintisiz deneyim yaşanabilecek. Örneğin, bir mobil ticaret sitesinde alışveriş yaparken ödeme yapmak için farklı bir uygulamaya geçmek zorunda kalmayacaksınız. Bu da kullanıcı deneyimini arttıracak.

 

2- Onaya gerek kalmayacak

android-m-ozellikler-2

Android M ile ‘uygulama izinleri‘ de tamamiyle değişiyor. Artık geliştiriciler uygulamalarına Google’ın onayladığı standartlarda uygulama izinlerini verecek. Böylece bir onaya da gerek kalmayacak. İndirilen uygulama bir özelliği kullanmak istediğinde sadece bunun için izin isteyecek. Yani iOS işletim sistemlerinde olduğu gibi demek yanlış olmaz.

 

3- Şarj avantajı

android-m-ozellikleri-3

Hareket algılayıcıları sensörler sadece akıllı telefon veya tabletiniz hareket halindeyken çalışacak. Doze adındaki özellik sayesinde pil ömrünü artacak. Bu özelliğin en dikkat çekici yanı ise uygulamaların akıllı cihazlar üzerindeki gereksiz yükü alacak olması.

 

4- Android Pay

android-m-ozellikleri-4

Android Pay, Andorid M işletim sistemiyle artık geliyor. Paylaşılan bilgilere göre Android Pay basitlik, güvenlik ve seçim hakkı dikkate alınarak geliştirilmiş durumda. ABD’de 700 binden fazla mağazada Android Pay kullanılmaya başlanacak. Ayrıca uygulama içi ödemelerde de tercih edilebilecek. Google, Android Pay için kendi parmak okuyucusunu geliştirecek.

 

5- Chrome Custom Tabs

android-m-ozellikleri-5

Chrome’u artık uygulamalar içinde bir tarayıcı olarak çalışabilecek. Bu da artık standart olarak gelen tarayıcıların tamamen kaldırılacağının ilk habercisi olabilir. Aynı zamanda bu özellik Chrome’da kayıtlı şifreler ve otomatik tamamlama gibi özelliklerde de kullanılabilecek.

6- USB-C girişi geliyor

android-m-ozellikleri-6

Şu anda bilindiği üzere tüm Android işletim sistemli akıllı cihazların girişi Micro USB olarak kullanılıyordu. Ancak Android M ile bu değişiyor. USB Type-C bağlantı özelliğini destekleyecek olan Android M kullanan bir cihazla başka bir cihazı şarj etmek mümkün olacak. Böylelikle kullanıcılar arasında şarj paylaşımı da gerçekleştirilebilecek.

 

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın