Her 10 Android kullanıcısından biri Marshmallow’a geçti

Google’ın mobil işletim sistemi Android’in güncel kullanım oranları açıklandı. Son bir hafta içerisinde Google’ın mobil uygulama mağazası Google Playi ziyaret eden cihazlardan gelen verilerden elde edilen rakamlara göre, Ekim 2015’te kullanıma sunulan en güncel Android versiyonu olan Android 6.0 Marshmallow’un kullanım oranı  da belli oldu. Tüm Android sürümleri içerisinde Android Marshmallow kullananlar yüzde 10’u aştı. 

android-kullanim-oranlari

Google’ın açıkladığı verilere göre Marshmallow’un kullanım oranı Nisan 2016’da yüzde 4.6,  Mayıs 2016 itibariyle ise yüzde 7.5 seviyesindeydi. Android 6.0 Marshmallow’un 6 Haziran 2016 itibariyle kullanım oranı ise yüzde 10.1 oldu.

Lollipop, yüzde 35’i aşan oranla en çok kullanılan Android sürümü olmaya devam ederken, onu yüzde 31’lik oranla KitKat izledi. KitKat’ın ardından gelen Jelly Bean’in Haziran 2016 itibariyle kullanım oranı ise yüzde 19 oldu.

Yeni Android Eylül’de

Verilere göre Android kullanıcılarının yüzde 86’sı ekran büyüklüğü 3.5 ile 5 inç arasında (normal ekran) olan mobil cihazlara sahip. 5 inç ve üzerinde ekran büyüklüğüne sahip olan ‘Phablet‘ ve ‘tablet‘ kullananların oranı ise yüzde 12 seviyesinde.

Google’ın geçen ay gerçekleştirdiği yıllık geliştiriciler konferansı Google I/O 2016’da tanıtılan “Android N” kod adlı, yeni mobil işletim sistemi Android 7.0 ise bu yılın Eylül veya Ekim ayında son tüketiciye sunulacak. Android N’nin beta versiyonunu buradan indirebilirsiniz.

Android N ile gelecek yenilikler için “Google’ın yeni işletim sistemi Android N ile gelen 9 yeni özellik” yazımızı okuyabilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın