Google’ın yeni işletim sistemi Android N ile gelen 9 yeni özellik

Google’ın yıllık geliştiriciler konferansı Google I/O 2016’da teknoloji tutkunlarının merakla beklediği yeni mobil işletim sistemi Android N’in ayrıntıları belli oldu. Google’ın Marshmallow’un ardından gelecek olan yeni Android versiyonunun kod adı olan Android N ile gelecek olan yeni özellikleri bir araya getirdik. Google I/O 2016‘da tanıtılan Android N (Android 7.0) ile gelen 9 yeni özellik şunlar oldu:

 

1- Daha hızlı çalışacak

android-n-hiziGrafik performansı artırılan Android N, bir önceki sürüme göre yüzde 75’e varan oranda hızlanacak. Direkt dosya şifrelemesi ve arka planda devamlı güncellenen sistem arayüzü, Android N’in diğer öne çıkan sistemsel özellikleri arasında yer alıyor.

 

2- Ekran ikiye bölünecek

android-n-ekran-bolmeAndroid N’in sunduğu çoklu pencere desteği ve çoklu işlem yetenekleri ile 2 farklı uygulama aynı anda ekranı ikiye bölerek kullanılabilecek. Hali hazırda Samsung gibi üreticilerin sunduğu bu özelik, Android N ile birlikte varsayılan bir özellik olarak ön yüklü olarak gelecek.

 

android-n-bildirimler

3- Bildirimlere kısa erişim yolu

Android N ile ana ekrandaki bildirimlere de yeni özellikler ekleniyor. Mobil cihazın kilit ekranı üzerinden erişilebilen bildirimler üzerinden kilidi açmadan mesaj ve e-postalar yanıtlanabilecek. Uzun basılarak bildirimlerin sıklık ayarları yapılabilecek olan yeni “Bildirimler”de, hızlı geçiş özelliği de bulunuyor. Android kullanıcılarının SMS ve Google Hangouts gibi uygulamalar için kullandığı bildirim üzerinden cevap yazabilme özelliği, Android N ile tüm uygulamalar için geçerli olacak. Kullanıcılar, bildirim paneline bir bildirim geldiğinde, üzerine tıklayıp uygulamayı açmadan doğrudan işlem yapabilecek.

 

4- Yeni temalar ve duvar kağıtları

android-n-klavye-temalari

Yeni Android ile birlikte yeni duvar kağıtları ve ayrıca Google klavyesi için farklı tema seçenekleri de kullanıcılara sunuluyor. Yeni temalarla, klavye arka temasında farklı fotoğraf ve renkler de seçilebilecek. 2880×2560 piksel çözünürlüğündeki yeni duvar kağıtları ise kullanıcılara zengin kişiselleştirme seçenekleri sunacak.

 

5- Kadınlar için 13 yeni emojiandroid-n-yeni-emojiler

Android N ile birlikte Google’ın mobil klavyesine yeni emoji karakterleri de geliyor. Klavyede varsayılan olarak kullanıma açık olan yeni emojiler arasında kadınları temsil eden 13 yeni emoji bulunuyor. Unicode Konsorsiyumu tarafından onaylanan bu yeni kadın emojileri, bilim, sağlık, eğitim, teknoloji, sanayi, tarım, müzik ve gıda sektörlerinde çalışan kadınları temsil ediyor.

 

6- Sanal gerçeklik modu Daydream

google-daydreamAndroid N ile birlikte tanıtılan bir diğer yenilik ise Google’ın yeni sanal gerçeklik (VR) platformu Daydream oldu. Google’ın Cardboard’unun geliştirilmiş bir versiyonu olan Daydream ile gelen VR modu Android içinde konumlandırılıyor. Bu yılın sonbaharından itibaren yeni çıkacak olan Android N’li telefonlarda kullanılabilecek olan Daydream için YouTube, Google Street View, Google Play Filmler, Google Fotoğraflar’a ek olarak Ubisoft ve Electronic Arts (EA) gibi oyun şirketleri özel uygulamalar sunacak.

 

7- Satın almadan test et

google-instant-apps

Android N ile birlikte mobil cihaz kullanıcıları, Google Play’de yer alan uygulamaları telefonlarına indirmeden kullanabilecek. Ücretli veya ücretsiz tüm uygulamaları kapsayan bu ye özellikle kullanıcılar, bir uygulamayı satın almadan önce indirmelerine gerek kalmadan test edebilecek.

 

8- İlk olarak hangi cihazlara gelecek?

__General+Mobile__Android+OneŞu an itibariyle “Beta” versiyonu indirilebilir olan Android N, ilk olarak şu cihazlarda kullanılabilecek: Nexus 6P, Nexus 5X, Nexus 6, Nexus 9, Nexus 9G, Nexus Player, Pixel C Tablet, Sony Xperia Z3. Bu platformların yanında Google’ın yeni Android sürümünü şu an itibariyle desteklenen Türkiye’den de bir cihaz var, o da General Mobile 4 (Android One). Android N’in beta versiyonunu buradan indirebilirsiniz.

 

9- Adını sen koy!

android-n-adi-ne-olacakPeki Android 7.0’ın kod adı olan Android N hangi isimle gelecek? Google, bunun için kullanıcıların tavsiyelerini bekliyor. “Android’in bir sonraki sürümünün adının ne olacağına karar vermeye çalışıyoruz. N harfiyle başlayan güzel fikirleriniz var mı?” diyen Google’ın açtığı özel web sitesi  üzerinden isim önerilerini topluyor. 8 Haziran 2016 taeihine kadar siz de N ile başlayan isim önerilerini buradan Google’a iletebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın