Android’in yeni ismi ‘Android Nougat’ oldu

Google’ın Android N kod adıyla geliştirilen yeni mobil işletim sisteminin resmi adı belli oldu. Google’ın yıllık geliştiriciler konferansı Google I/O 2016’da özelliklerini tanıttığı Android N’in resmi adı “Android Nougat” olarak açıklandı. Resmi olarak duyurulan Android Nougat ismi yine bir tatlıdan geldi, ama bu kez helva tatlısı!

Android’in Twitter ve Snapchat hesaplarından yapılan duyuruda, “Android N’in ismi için sizden yardım istemiştik. Android Nougat’a merhaba deyin” denildi. Yeni Android sürümünün adı için düzenlenen anketin sonucuna göre belirlenen Android Nougat, bu yılın sonbahar aylarında son kullanıcılarla buluşacak.

Nam-ı diğer ‘Helva Tatlısı’

android-yeni-isim

Yeni isim ile birlikte Google’ın Silikon Vadisi’ndeki merkezinde “Android Nougat heykeli” de açıldı

Bilindiği üzere Google, her yeni Android sürümünü alfabetik sırayı takip eden harfle başlayan bir tatlı ismi veriyor ve teknoloji devi bu geleneğinden son Android’te de vazgeçmedi. Android’in yeni sürümüne adını veren “Nougat”,  İngilizce’de “Koz Helvası” anlamına geliyor. 

Genellikle şeker, limon tuzu ve cevizle yapılan bir helva çeşidi olan “Nougat”, aslında Türkiye’de bilinen adıyla “Kağıt Helva”nın bir türü. Android 7.0 Nougat’ın ardından gelmesi beklenen “Android O” için Google, şimdiden “O” harfiyle başlayan tatlı isimlerini değerlendirmeye de başladı.

Android Nougat ile gelecek yeni özellikler

“Nougat” isminin nasıl seçildiğine ilişkin olarak Google’ın yayınladığı videoda, Türkiye’deki kullanıcıların önerisi olan “Namik”ın da yer alması dikkat çekti. Android’in yeni ismi olması beklenen “Nutella”nın (Android Nutella) ise, isim haklarına takıldığını belirtelim.

Android Marshmallow’un ardından sunulacak olan yeni Android 7.0 Nougat ile gelen yenilikleri ve ilk olarak hangi cihazlara  geleceğiyle ilgili tüm detayları buradaki yazımızdan inceleyebilirsiniz. Eylül 2016’da son kullanıcılar için çıkması beklenen Android Nougat’ın “Beta” sürümüne ulaşmak için ise şurayı tıklayabilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın