Android Wear satışları 720 bin adette kaldı

Giyilebilir teknolojinin en popüler örneklerinden olan akıllı saat ve bileklikler, analistlerin beklentilerinden uzak kalsa da hızla yayılıyor. Apple’ın önümüzdeki aylarda Apple Watch ile girmeye hazırlandığı pazarda, geçen yıl toplam 4.6 milyon cihaz satıldı. 2013 yılı genelinde bu sayının 1.8 milyon olduğu hesaba katıldığında, pazardaki yıllık büyüme yüzde 155’i buldu.

Araştırma kuruluşu Canalys’nin son açıkladığı verilere göre geçen yıl satılan 4.6 milyon akıllı saat ve bilekliğinin, 720 binini Android Wear’lı cihazlar oluşturdu. Google’ın 2014 yılının mart ayında sunduğu akıllı saatler için geliştirilen işletim sistemi Android Wear’lı cihazların toplam pazardaki payı yüzde 15.6 oldu. Henüz Apple’ın girmediği pazarda Google’ın sergilediği bu 9 aylık performans, beklentilerin altında kaldı.

apple-watch1

Apple, akıllı saati Apple Watch’u Nisan ayında 349 dolara satışa sunacak

2015’te 43 milyon akıllı bileklik ve saat satılacak

Android Wear’lı cihazlarda Motorola, Moto 360 modeli ile liderliği sürüklerken, LG G Watch diğer öne çıkan ürün oldu. Pebble, Fitbit ve Xiaomi, akıllı bileklik pazarının sürükleyicisi olurken, Sony ve Asus’un yanısıra pazara son 14 ayda 6 farklı akıllı saat modeli sunan Samsung ise henüz istediği başarı grafiğini yakalayamadı.

Canalys’nin tahminlerine göre pazarda 2015 yılında toplam 43.2 milyon giyilebilir akıllı bileklik ve saatin satılması bekleniyor. Bu sayının 28.2 milyonunun akıllı cihazlardan, 15 milyonun ise standart fitness bilekliklerinden oluşması bekleniyor.

Beklentiler yüksek ama satışlar düşük

Akıllı bileklik ve saatler, son yılların gözde tüketici elektroniği ürünlerinin başında yer alsa da analistlerin büyüme tahminlerinin çok uzağında bir performans sergiliyor. Nitekim, Canalys’nin 17 milyonun üzerinde bir satış rakamı tahmini yaptığı 2014’te son açıklanan verilere göre bu rakam, 5 milyonun altında kaldı. Nisan ayında satışa çıkması beklenen Apple Watch’un performansının, akıllı saat pazarının geleceğini de şekillendirmesi bekleniyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın