Angry Birds filmi 1 haftada 1 yıllık oyun geliri kazandırdı!

Mobil oyun dünyasının efsane serisi Angry Birds‘ün yapımcısı Rovio’nun sinemalarda vizyona giren animasyon filmi “Angry Birds Movie” 150 milyon dolar hasılatı geride bıraktı. Finlandiya merkezli oyun geliştiricisi Rovio’nun 73 milyon dolarlık masrafla çekilen “Angry Birds Movie”nin yapımcılığını üstlenen Sony, Angry Birds filmi ile şu ana kadar elde edilen toplam hasılat rakamlarını duyurdu.

Sony’nin tahminlerine göre Türkiye dahil çoğu ülkede 13 Mayıs’ta, ABD’de ise 20 Mayıs’ta vizyona giren Angry Birds, dünya çapında şimdiden 151 milyon dolarlık gelir rakamına ulaştı. Box Office verilerine göre bu gelirin yaklaşık 500 bin doları Türkiye’den geldi. 

Bu yılın başında Kati Levoranta’nın CEO’luk koltuğuna geçtiği Rovio’nun filmden kazandığı bu tutar, 2003 yılından bu yana oyun dünyasında yer alan şirketin gelir kalemlerinde de deyim yerindeyse taşları yerinden oynattı.

Bir Angry Birds filmi 365 günlük oyuna bedel

angry-birds-movieRovio’nun geçen ay açıkladığı 2015 yılı sonuçlarına göre şirketin yıllık toplam geliri 142 milyon Euro (yaklaşık 160 milyon dolar) ve faaliyet zararı ise 13 milyon Euro (14.5 milyon dolar) seviyesindeydi. Rovio’nun toplam gelirlerinin yüzde 80’inin geldiği “oyun”dan elde ettiği gelir ise 113.6 milyon Euro (127.5 milyon dolar).

Diğer bir deyişle yaklaşık 10 gündür vizyonla olan Angry Birds filmiyle elde edilen gelir, portföyünde Angry Birds ve Rovio Stars başta olmak üzere Battle Bay, Love Rocks Starring Shakira, Nibblers ve Retry oyunlarını bulunduran Rovio Entertainment’ın bu oyunlardan bir yılda elde ettiği toplam geliri de geride bırakmış oldu.

Anlaşılan 2016 yılı başından itibaren “Oyun”ve “Medya” olarak iki ayrı birimde yeniden yapılanan Rovio, sinema endüstrisinde elde ettiği bu ilk rakamların ardından Angry Birds filmini de seriyi bağlayacak.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın