Ankara’daki saldırı sonrası Facebook ve Twitter’a erişim engellendi!

Ankara’da akşam saatlerinde medyada gelen terör saldırısı sonrası, Facebook ve Twitter’a erişim engeli geldi. Ankara Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi, Kızılay Meydanı’ndaki Güvenpark’taki patlamayı içeren görüntülerin paylaşılması nedeniyle erişim yasağı getirdi.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB), Kızılay‘daki terör saldırısının ardından sosyal medyada paylaşılan yaralı veya hayatını kaybeden kişilere ait görüntülere erişimin engellenmesi kararı aldı.

TİB, 5156 Sayılı Yasa kapsamında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ile Radyo ve Televizyon Üst Kurulunca (RTÜK) Kızılay’daki terör saldırısıyla ilgili alınan yayın yasağının ardından, patlamada yaralanan veya hayatını kaybedenlere ait görüntülerin sosyal medyada paylaşılmasına ilişkin erişimi engellendi. TİB tarafından, söz konusu erişim engeline ilişkin Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesine de başvuruda bulunuldu.

Ankara için yine ‘Güvendeyim’ butonu

facebook-ankara-guvendeyim-uygulamaÖte yandan Facebook, 17 Şubat’ta yine Ankara’da gerçekleştirilen bombalı saldırı sonrası Ankara için  devreye soktuğu “Güvendeyim” butonunu (Safety Check) dün yine maalesef kullanıma açtı.

“Türkiye’nin Başkenti Ankara’daki Patlama” etiketiyle sunulan Güvenlik Durumu Kontrolü ile Facebook, Ankara’daki Facebook kullanıcılarına otomatik olarak “Güvende misiniz?” sorusunu yöneltiyor ve kişilere güvende olup olmadığını bildirmek için “Güvende” ve “Tehlike altında” şeklinde iki seçenek sunuyor. Facebook, kullanıcının cevabını otomatik olarak Facebook arkadaşları ile paylaşarak kişilerin birbirileri hakkındaki kaygılarını en aza indirmeyi amaçlıyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın