Anonymous’un Türkiye saldırısı canlı olarak nasıl izlenir?

Türkiye son 2 gündür siber saldırı altında. Geçen hafta “.tr” uzantılı web adreslerinin yönetildiği Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) tarafından işletilen DNS sunucuları hedef alan saldırılar, dün bankalara da sıçradı. (ODTÜ‘nün saldırılarla ilgili yaptığı resmi açıklamayı aşağıda bulabilirsiniz)

Hacker grubu Anonymous’un YouTube üzerinden yayınladığı “.tr” uzantılı sitelerde yavaşlamaya yol açan saldırıyı üstlenerek, Türkiye’ye yeni saldırılar düzenlemekle tehdit ettiği açıklamanın hemen ardından yoğunlaşan siber saldırılar, küresel online tehdit haritalarına da yansıdı. Merak edenler için canlı siber saldırı haritalarını bir araya getirdik. Hacker’ların dünya genelinde yaptığı siber saldırıların anlık olarak izlenebilen bu haritaların tümüne Türkiye’nin damgasını vurduğunu gördük.

İşte nokta nokta Türkiye’ye yapılan siber saldırıların haritaları…

 

1 – Cyberthreat Real Time Map – Kaspersky 
cyberthreat-kaspersky

2 – Digital Attack Map – Google Ideas

digital attack map - google ideas

 

3 – Global Live Cyber Attack Map – Norse

norse

 

4 – Cyber Threat Map – FireEye

fireeye

 

5 – Live Cyber Attack Map – Threat Cloud

check point- threat cloud

 

6 – Threat Map – Fortinet

fortinet

 

7 – DNS Attack Map – OpenDNS

opendns

 

İlk resmi açıklama ODTÜ’den geldi

Türkiye’deki  “.tr” uzantılı web adresleri yöneten ODTÜ, DNS sunucuları hedef alınan saldırıların uluslararası kaynaklara geçecek boyutlarda olduğuna dikkat çekti. ODTÜ’nün saldırılarla ilgili açıklamasının tam metni şöyle:

“Orta Doğu Teknik Üniversitesi, 1992 yılından bu yana “.tr” üst düzey alan adı ve onun altında yer alan ikinci seviye adlarının yönetimi ve koordinasyonunu sürekli olarak geliştirirken, aynı zamanda uluslararası standartlarda ve sorunsuz olarak yürütmektedir. Sunuculara yönelik muhtemel siber saldırılara ilişkin önlemleri, en son teknoloji ile aralıksız olarak sağlamaktadır.

14 Aralık 2015 Pazartesi günü, “.tr” alan adlarından ilgili IP adreslerine ulaşılmasını engellemek amacıyla, ülke dışındaki bazı platformlar tarafından DNS sunucularına yönelik, ülke dışı ve ülke içindeki güvenlik açığı bulunan bilgisayar sistemleri kötüye kullanılarak uluslararası kaynaklara geçecek boyutta, yoğun bir siber saldırı başlatılmıştır. Bu tür siber saldırılar daha önce ABD ve birçok Avrupa ülkesinde de yaşanmıştır.

ODTÜ, yaşanan bu yoğun siber saldırının ilk anından itibaren Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu (BTK) ve Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) yetkilileriyle yoğun bir şekilde iletişim ve koordinasyon içerisinde bulunmuştur. Saldırıya ilişkin gerekli önlemler tüm ilgili devlet kurumları ve Telekom Operatörleri’yle işbirliği içerisinde alınmıştır. Yurt içi ve yurt dışında 5 ayrı noktada konuşlanmış bulunan 6 sunucuyla verilen hizmet, saldırı sırasında 11 sunucuya (pratikte 20) ANYCAST teknolojisi dahil edilerek sürdürülmüş, DNS sistemi bu saldırı sırasında hiçbir zaman tamamen devre dışı kalmamış ve hizmet vermeye devam etmiştir.

İnternet teknolojisini ve alt yapısını ülkemize kazandıran ODTÜ, siber güvenlik alanında akademik katkılarıyla ülkemize hizmet veren çok sayıda öğretim üyesi ve uzman personeli bünyesinde barındırmaktadır. ODTÜ Enformatik Enstitüsü’nde, NATO işbirliği de dahil olmak üzere, birçok ülkenin ağ uzmanlarına siber güvenlik alanında eğitimler verilmektedir.

Konuyla ilgili iletişim ve koordinasyon, ilgili tüm kurum ve yetkililerle düzenli olarak sürdürülmekte ve yaşanan gelişmeler ile ilgili olarak düzenli bilgi verilmektedir.

Saygılarımızla,

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektörlüğü”


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın